Kutsikate kuulutused

Eesti Kennelliit tunnustas parimaid sportkoeri ja koerajuhte

Eesti Kennelliit tunnustas parimaid sportkoeri ja koerajuhte

Palju õnne, 2022. aasta parimate sportkoerte koerajuhid! Foto: Kristiina Tammik

Eesti Kennelliit tunnustas erinevates kategooriates võistlevaid 2022. aasta Eesti edukamaid sportkoeri ja nende omanikke. Kõige rohkem tiitleid noppisid tänavu saksa lambakoerad ja bordercollied.

Aasta sportkoer sõnakuulelikkuse kategoorias on bordercollie Tending Bonfire ehk Iti. „Iti on üks väike armas ja võrratu sõstrasilm, kelle imelised pruunid silmad ei jäta kedagi külmaks. Oma mitmekülgsete omadustega nagu oskuslik pugemine, meeletu töötahe ja energia, tohutu sära töötades, mängulisus, on Iti võitnud südameid nii Eestimaal kui ka väljaspool Eestit. Iti on viinud Eesti sõnakuulelikkuse maailma suurele kaardile,“ ei ole koerajuht Anne Tammiksalu kiidusõnadega kitsi.

Aasta sportkoer kuulekuskoolituse kategoorias on saksa lambakoer Flutwelle Frisko ehk koduselt Roko. „Roko on enesekindel, võimas, palju instinkti, töötahteline, pisut kangekaelne oma tahtmist saama ja samas nagu pisike usaldav kassipoeg, kes armastab süles nurruda. Tema juhtimiseks pean olema tark kael, et selle tugeva meheliku koera pead oskuslikult keerata,“ räägib koerajuht Ene Vöörmann.

Aasta sportkoer kategoorias IFH on saksa lambakoer Estrellest Seth Sesto. „Seth näeb välja nagu suur hall hunt ja metsas vastu tulles mõjub ilmselt hirmuäratavalt. Tegelikult on ta väga inimsõbralik ja mõnus loom – kõige mugavam koer, kes mul kunagi olnud on. Avatud loomuga, tasakaalukas ja üritab kogu oma 40 kiloga sülle ronida,“ ütleb koerajuht Meeli Puusepp. „Jäljeajamist võtab Seth suure kirega. Õnneks on see meie ühine kirg, sellest ka edu.“

Aasta parimaks kategoorias IGP on tulnud saksa lambakoer Estlellest Särts Sahara ehk koduselt Sara. 6-aastane tööliini saksa lambakoer. „Sara on lõputu toidumotivatsiooniga innukas jäljeajaja ning tugeva võitlustahte ja suurepärase haardetööga kaitsekoer. Kuulekuse treenimises on ta oma isepäisuse ja reaktiivsusega pakkunud aga palju peavalu ja väljakutseid. Oma nime vääriliselt on ta väga kuiva kehaehitusega ja väga särtsaka temperamendiga,“ räägib oma koerast Merlin Kanter.

Põllujäljekaitse kategoorias sai tänavu esikoha saksa lambakoer Allsaare Fury. Koerajuht Ingrid Mahoni tunnistab, et ehkki Fury ei ole kerge koer iseloomu poolest, on temaga on alati võimalik treeningutel ühist keelt leida. Koos treenimist naudivad nii koer kui ka koerajuht. „Kõige rohkem meeldib Furyle jälge ajada, millega me ka tavaliselt kõige rohkem tegeleme,“ ütles Mahoni.

Aasta sportkoer pääste kategoorias on saksa lambakoer Margman Luminosa ehk koduselt Minni. „Minnil ei ole vahet, kus kohast tuleb inimest otsida – kas metsast, rusude või lume alt või tuleb hoopis üles võtta jäljerada või hüpata lainetesse, et aidata inimene veest välja tuua,“ räägib koerajuht Monika Rusing. „Ta teeb seda alati täie pühendumisega ning kunagi ei jäta kedagi hätta! Ta on tõeline otsingukoer, tõeline saksa lambakoer – minu parim sõber!“

Veepääste kategoorias noppis esikoha siledakarvaline retriiver Zebulons Wick Rocks koduse nimega Rahu. „Oma nimele vastava rahuliku tööstiili ning sooviga alati tubli olla, on ta kiiresti saanud minu kui koerajuhi parimaks partneriks erinevatel võistlusaladel,“ ütleb koerajuht Aet Toose. „Kui parasjagu trenni ei tule teha, siis valvab ta kodus maiusetünni ning oma diivaninurka. Rahu on koer, kes ei nõua koduses elus palju ruumi, kuid on alati valmis endast parimat andma ning kellega on rõõm koos edasi areneda!“

Aasta sportkoer agility väikemini kategoorias on jack russell’i terjer Bruno hüüdnimega Beam. „Väike jack russell lõvi südamega!“ ütleb kasvandiku kohta koerajuht Andrei Gaidunko. 2021. aasta oli Beami jaoks väga edukas ja tänavu suudeti seda edu korrata.

Parimaks agility mini kategoorias tuli shetlandi lambakoer Flyland Wildly Vital ehk My. „My on oma nimele omaselt väike ja särtsakas. Muumitrollide tegelasest veidi erinevalt küll ka paadunud optimist ja väga osav varas. Minu jaoks on My parim kaaslane suurvõistlustel, sest finaalis jooksmist naudib ta sama palju kui mina, andes endast alati 110%,“ iseloomustab tänavust kategooriavõitjat koerajuht Keida Raamat.

Aasta edukaim sportkoer agility midi kategoorias on Ungarist pärit mudi Irhaberki Ronja. „Ta on väga eriline koer, kes oli alguses äärmiselt vaoshoitud ja tagasihoidlik, eriti võõraste inimestega. Pisikese kollase kutsika sees oli peidus suure südamega lärmakas hing, kellest on tänaseks saanud väga sihikindel ja sporti armastav koer, kes püüab täita kõik käsud perfektselt!“ räägib oma koerast Elen Kivi-Paju.

Aasta sportkoer agility väikemaksi kategoorias on bordercollie Enzo Hendl. „Kodus Enza on maailma vaiksem ja rahulikum bordercollie, ta võib magada päevad läbi, soovitavalt peremehe kõrval ja padjal. Aga kui ta tuleb agility’sse , siis ta on ülikiire ja sõjakas,“ ütleb perenaine Natalja Garaštšenko.

Agility maksi kategoorias on aasta parimaks samuti Natalja Garaštšenko koer, bordercollie Follow The Leader Queen Of Hearts ehk Uma. Ehkki Uma on olnud võistlustel väga edukas, pole koerajuhi sõnul Uma jaoks agility tähtsam töö. „Talle rohkem meeldib inimestega suhelda, filmides töötada ja esineda. Talle meeldib meeldida!“