Tekst Margit Toovere, fotod Alex Design, erakogu
Vaid paar aastat tagasi oma esimese koera, basenji Kiiraga (Farlanders Above and Beyond) üldse esmakordselt näituseringi astunud Aare Teiva on tähena tõusnud Eesti juuniorhändlerite paremikku. Kõige rohkem hindab ta händlerina neid kordi, kui ka koer esitlust naudib, ei lase aga pead norgu ka kaotuse korral – vead on selleks, et õppida.
Kas basenji, kellega händlerina alustasid, oli sinu esimene koer? Kuidas juhtus, et just sina teda näitama hakkasid, mitte näiteks su ema, koera kasvataja või mõni kogenud händler?
Jah, see basenji on tõesti minu kõige esimene koer, kellega alustasin enda händleri teekonda. Hakkasin teda näitustel näitama, sest see koer võeti mulle ja mulle jäid kõik temaga kaasnevad kohustused. Nii alustasingi temaga trennis käimist kasvataja juures, kus toimusid basenji grupitrennid, millest kõik kutsikaomanikud osa võtsid. Alguses, kui närv oli väga suur, käis tihtipeale ringis ka mu koera kasvataja, Kerli Liivand. Sellel ajal ei teadnud ma midagi professionaalsete händlerite kasutamisest.
Kas käisid juba enne esimest korda koeraga ringi minemist juuniorhändlerite trennis?
Ei. Enne esimest korda koeraga ringi minemist ei teadnud ma juuniorhändleritest mitte midagi. Lõppvõistlustel sai küll vaadatud teisi võistlemas, aga ega ma midagi sellest suurt ei arvanud. Võib-olla ka sellepärast, et ei saanud seal toimuvast aru.
Tundsid sa kohe, et koera näituseringis näitamine on midagi, mida sa naudid?
Esimesed korrad näituseringis olid minu jaoks närvesöövad. See tulenes sellest, et ei teadnud, mis mind ringis ootab. Hiljem, kui näitustel tihedamini käisin, sain aru, et see on kvaliteetaeg koeraga, kus sa unustad hetkeks kõik muu ja naudid ringis olemist enda koeraga. Tähtis on ka jätta positiivne näitusekogemus koerale.
Mida üldse kujutab endast juuniorhändleri trenn? Kirjelda palun oma tavalist trenni ja õpet.
Minu jaoks on juuniorhändleri trenn see koht, kust on võimalik saada uusi teadmisi ja oskusi erinevate koeratõugude kohta. Tavaliselt näeb see välja nii, et võtan trenni kaasa oma koera või teen trenni mõne teise koeratõuga. Harjutan nendega erinevaid elemente ja õpin teooriat.
Milliseid oskusi ja iseloomuomadusi pead juuniorhändleri juures kõige olulisemaks?
Pean oluliseks seda, kui händler oskab olla võitude üle õnnelik ja kui ei lähe nii hästi, siis ei lase pead norgu, vaid analüüsib, mis valesti läks ning järgmine kord teeb uuesti ja paremini.
Kas händleritel on ka mingid trendid, millega peab ennast kursis hoidma?
Ma ei oska mingeid trende järgida, sest olen sellega tegelenud nii vähe aega. Tavaliselt teen nii nagu ise õigeks pean ning vaatan, et koeral oleks ringis hea olla. Kõige rohkem lähevad mulle korda need esitlused, kui koer ka nautis seda ringi.
Aare Teiva
Sündinud 2008. aastal
Osales esimest korda koertenäitusel juunis 2022 koos oma basenjga. Koeral on nüüdseks selja taga pea poolsada näitust ja võidetud 14 tiitlit.
Juuniorhändlerite võistlusel osales esimest korda 2022. aasta sügisel. 2023. aastal tuli juba aasta kokkuvõttes 6. kohale. Sel aastal on ta (septembri alguse seisuga) Eesti juuniorhändlerite arvestuses 2. kohal, aastaid edetabeli eesotsas olnud Karolin Kuke ja Gerda Vunši vahel.
Võistelnud juuniorhändlerina ka välisriikides ning näidanud basenjile lisaks mitmeid teisi tõuge, nt inglise pointerit, whippetit, dandie dinmonti terjerit, welshi terjerit, inglise springer spanjelit, hollandi väikest veelinnukoera, shibat, pürenee mäestikukoera jpt.
On sul olnud ka hetki, kus tundsid, et tahad lõpetada, midagi välja ei tule ja koertega klappi ei saa? Kuidas sa neist olukordadest välja tulid?
Mõnikord tuleb ikka ette, et kõik ei lähe nii nagu tahaksin. Aga siiani on kuidagi läinud nii, et näituse lõpus on juhtunud midagi head, mis viib mõtted sellest eemale ja lõppkokkuvõttes tundub, et olukord ei olnudki nii hull. Kui mul ebaõnnestub midagi ringis, siis üritan vaadata selle helgemat poolt. Analüüsin enda vigu ja õpin nendest.
Milline on olnud seni sinu suurim saavutus händlerina?
Minu kõige suuremateks saavutusteks juuniorhändlerina on olnud sel aastal Zagrebis Spring Dog Show viies koht inglise pointeriga, Split 4 Summer Night Dog Show kolmas koht whippetiga ja teine koht Eesti Võitjal jälle inglise pointeriga. Lisaks olen õnnelik, et sel aastal õnnestus mul oma basenjiga saada Balti tšempioni ja Soome tšempioni tiitlid.
Kas on mõni hetk, mis sulle eriliselt meelde on jäänud? Mis selle eriliseks tegi?
Mul on nii hästi meeles, kui ma esimest korda World Dog Show-l suurde ringi jooksin. Juuniorhändlerid pandi enne suurde ringi sisse jooksmist koerte suuruse järgi ritta ja mina olin inglise pointeriga rivis esimene. Mäletan seda nii täpselt, kuidas ma jooksin sinna suurde ringi peaaegu suu ammuli. Selle tegi eriliseks teadmine, et mitte midagi ei ole kaotada, sest see on nii suur näitus ja konkurents on väga tugev.
Mäletan seda nii täpselt, kuidas ma jooksin sinna suurde ringi peaaegu suu ammuli.
Aare Teiva
Kes on sinu suurimad eeskujud või mentorid juuniorhändlerina?
Häid händlereid on nii palju, et raske on kedagi konkreetselt välja tuua. Mind on õpetanud Kerli Liivand, Külli Ragel, Karen Dunaway ja Anett Maria Reinas. Mentorina tooksin välja Kristine Maria Siitani, kes on mind aidanud, toetanud ja kellelt mul on veel väga palju õppida.
Koertenäitusi on päris tihedalt, pea igal nädalavahetusel. Välisnäitustele sõit näpistab reeglina ka mõne päeva nädalavahetusele lisaks. Käid alles koolis, kuidas koerahobi kooliga ühildad? Jääb sul aega ka muudeks hobideks?
Siiani pole näitused mu koolielu seganud, sest lepin puudumised õpetajatega kokku ja teen vajalikud koolitööd eelnevalt ära. Muude hobidena tooksin välja klaverimängu ja talvisel ajal lumelauaga sõitmise.
Nüüdseks oled läbinud ka ringikorraldaja koolituse. Kuhu soovid koertemaailmas edasi liikuda?
Mul on hea meel, et tegin läbi ringikorraldaja koolituse, sest sain jälle ühe kogemuse võrra rikkamaks ning omandasin teoreetilisi ja praktilisi teadmisi ringi toimimisest. Hetkel ei oska öelda, mida tulevik toob, sest koertemaailm on suur ja lai alates kohtunikust kuni lemmikloomatarvete poe omanikuni.