Kutsikate kuulutused

Aasta koer 2022: AK MIL VISTA JUBILEE JAZZ, welshi terjer

Aasta koer 2022: AK MIL VISTA JUBILEE JAZZ, welshi terjer

kasvataja Anu-Sirje Keerd
omanik Aivi Kabur
tekst: Lemmi Kann
foto: Sassa Huolman

Tähelepanelikumad ehk märkasid, et aasta koera galal võttis peakangelane Jack oma tiitli vastu omaniku Aivi Kaburi süles. Põhjuseks polnud tema privilegeeritud positsioon, vaid hoopis midagi proosalisemat ja suisa valusat – nädal enne galat rebestas Jack aias mängides ristatisideme. Päev pärast galat oli värske aasta koera tiitli omanik juba opilaual ja põlv lapiti kenasti kokku.

Kuna õnnetus ei lasknud Aivil auväärse tiitli saamisest täiel rinnal rõõmu tunda, Jacki taastumine kulgeb suurepäraselt ja ta ei ilmuta mingit soovi loorberitele puhkama jääda, sündis otsus nautida veel pool aastat näitusi. Siis on ta valmis joone alla tõmbama nüüd juba vanameister Jacki 11 aastat kestnud näitusekarjäärile, mida ta alustas 9-kuuselt ja võitis oma elu teisel näitusel Best In Show.

Jack tuli Aivi juurde läbi juhuse.

Aivi oli just kaotanud oma lemmiku Bruno (airedale’i terjer Katherina’s Land Journeyman) ja otsustanud, et rohkem ta ühtegi koera ei võta – kaotusvalu oli nii suur. Kuskil alateadvuses oli aga omasoodu küpsemas huvi uelsi terjerite vastu ja kui Anu-Sirje Keerd teda kutsikaid vaatama kutsus, andis ta lõpuks ahvatlusele järele. Selleks hetkeks oli alles vaid üks kutsikas – Jack. Sellest piisas – Aivi süda oli võetud.

Jack pööras Aivi elu pea peale. Alustuseks loobus ta üleöö suitsetamisest ja siis algas uus elu, mis sisaldas igal vabal hetkel järjepidevat tegelemist väikse Jackiga, sest Aivi teadis, mida ta tahab – näitustel käia. Jackile see sobis. Näitused on tema jaoks nagu pidupäev. Kas paistab päike või kallab vihma – mida rohkem melu, muusikat ja plaksutamist, seda rohkem ta esinemist naudib.

Jack on Aivi sõnul igas mõttes terjer – tempera-mentne, julge ja hea jahiinstinktiga ehk mitte pelgalt ilus näitusekoer. Lisaks näitustele osaleb Jack jahikatsetel ja teeb verejälge, mille eest on saanud hulgaliselt I järke.

Aastaid tagasi sai Jack hakkama tõelise ralliga: hommikul näituseringis tõu parim, päeval jahikatsel I järk ja õhtul Best In Show’l.

Näitusekohtunikud on kiitnud Jacki suurepäraseid proportsioone ja karva ning head terjerile omast temperamenti. Viimastel aastatel on pea igale kirjelduselehele lisandunud märkus – vanus on tema puhul pelgalt number ega kajasta üldse tegelikku pilti.

Värskelt 11-aastaseks saanud Jacki vanust reedavad vaid tema soengu hallid karvad, mis on vaikselt tekkima hakanud. Hingelt on ta aga ikka noor.

Oma suurepärased geenid on Jack edasi andnud ühele pesakonnale. Tema kaks järeltulijat on samuti tublid näitusekoerad, kellel tasub silm peal hoida.

Aivi on kogu südamest tänulik Jacki kasvatajale Anu-Sirje Keerdile, kes Jacki talle usaldas ja on kogu selle teekonna vältel nende kõrval olnud. Ega Anu isegi osanud arvata, et Jacki karjäär nii edukaks kujuneb, sest kutsikana tundus ta lihtsalt tubli keskmine. Sellised edulood saavadki võimalikuks siis, kui õige kutsikas jõuab õige inimese kätte.