Austraalia lambakoera Klausi karjatamisinstinkt ja koostöö Karliga oli suureks positiivseks üllatuseks. Keegi ei uskunud, et nad varem karjatamas pole käinud.
Tekst ja fotod: Maris Siilmann
Oktoobri kolmandal nädalavahetusel kogunesid lamba- ja karjakoerad Allikasilma Elamustallu, kus toimus Eesti esimene traditsioonilist stiili karjatamise koolitus.
„Tere. Otsin oma MAS-i (väikese ameerika lambakoera) kutsikale karjakoerte treenerit kes oskab karja ajamist õpetada.“ Näiliselt väga lihtsat ja konkreetset vastust vajav küsimus, mis esitati ühes Facebooki koerateemalises grupis käesoleva aasta augustikuu alguses. Ei tea, kas see oli vaid juhus või oli mängus kõiketeadev AI, et väga suure postituste hulgaga grupis seda sõnumit üleüldse märkasin.
Vastusena soovitati teemaalgatajale Lõuna-Eesti treenerit, kes on juba aastaid tegelenud lambakasvatamise ja bordercollie’dega. Kahjuks on tegelikkus aga hoopis keerulisem, sest bordercollie’d – olgugi, et meie aju genereerib esmase reaktsioonina sõnale karjatamine pildi suurtest rohelistest aasadest ja neil mängleva kergusega lambakarju liigutavatest borderitest – on oma karjaajamise stiililt täiesti erilised. Kõikide teiste FCI 1. ja 5. rühma lamba- ja karjakoerte karjatamise stiil ning traditsioonid on hoopis midagi muud. Just seetõttu ongi karjatamise kaks erinevat tüüpi – Collective Style (CS, nn kogumisstiil, mõeldud bordercollie’dele ja töökelpie’dele) ning Traditional Style (TS, nn traditsiooniline stiil, kõikidele ülejäänud karjakoertele) ka FCI-s teineteisest lahku löödud.
Igatahes käisin tolles teemaarenduses sõnakõlksuna välja pakkumise, et kui leitakse lambad, kelle juurde treenima minna, siis aitan sobiva koolitaja leidmise ja kutsumisega. Minu oma tõu, beauceroni (üks prantsuse lambakoertest) Soome tõuühingus on väga tugev karjatamispool ning olles osalenud nii mõneski sealses karjatamislaagris, teadsin, et mind ei jäeta abita.
Kõigest kuus päeva hiljem oli meil plaan paigas – sobivad kuupäevad kinnitatud nii koolitaja Hanna Hautamäkiga Soomest kui ka algse küsimuse püstitaja Martin Brecheri Allikasilma Elamustalu lammastega ning ei jäänudki üle muud, kui hakata oktoobri kolmandat nädalavahetust ootama.
Koertega kohad täitusid üsna kiiresti – kahe päeva peale kokku olid osalejate hulgas esindatud beauceronid (4), austraalia lambakoerad (3), welsh corgid (2 pembroke’i ja 2 cardigani), belgia lambakoerad (tervueren ja groenendael), pikakarvaline collie, austraalia kelpie ning loomulikult ka Martini enda väike ameerika lambakoer. Leidus nii kogenumaid kui ka täiesti esimest korda lammastega kohtuvaid koeri. Paar inimest tuli kohale ka pealtvaatajatena.
Teooriatunnist lambaaedikusse
Laupäeva ja pühapäeva hommikud algasid väikese teooriaosaga ning peale seda oligi aeg suunduda lambaaedikusse. Iga koer sai ühel päeval kahel korral lambatööd teha. Kuus koertest osales koolituse mõlemal päeval ning nende edusammud lammaste suunamisel ja juhtimisel olid pühapäevaseks teiseks vooruks isegi algajatele koerajuhtidele silmaga nähtavad.
Täiesti uus kogemus oli see ka Allikasilma Elamustalu lammastele. Oma talu koeri olid nad varem näinud, kuid karjatamise kui sellisega puutusid kokku esimest korda. Muhedat videokokkuvõtet nendest kahest koolituspäevast saab näha Allikasilma Elamustalu Facebooki lehel.
Novembris plaanis järgmine seminar
Minu suureks ja meeldivaks üllatuseks said koolitusel osalejad esimese päeva lõunaks juba nii hästi läbi, et tekkis tunne, et teineteist on tuntud juba aastaid – eestlastele tüüpiline „alguses ei saa vedama“ suhtumine jäi sel korral täiesti vahele. Vanasõna teine pool „pärast ei saa pidama“ on siiski jätkuvalt jõus ning juba esimese päeva õhtul nõuti vastust küsimusele, millal Allikasilmal järgmine nädalavahetus plaanis on.
Uus koolituspäev on plaanis juba novembrikuus. Kindlasti tasub tulla osalema, sest see tunne, mis koerajuhti valdab nähes, et tema koeral on olemas karjaajamisinstinkt ja loomulik oskus lammastega suhelda, on sõnulseletamatu. Silmadesse tekib uus säde nii koeral kui ka omanikul ning see on palju motiveerivam kui lihtsalt koerale uute trikkide õpetamine.
Koolitaja Hanna Hautamäki:
Oli väga hästi korraldatud üritus, suurepärane koht TS karjatamise alustamiseks Eestis. Tore nädalavahetus oli täis innukaid, vahvaid ja osavaid koeri ning koerajuhte. Lambad olid hästi hooldatud ja nende pidamistingimused on suurepärased. Lambad usaldasid ja austasid inimest. Koeri usaldasid nad sõpradena, kuid ei osanud alguses „survestamise“ alt eest ära minna. See oli tegelikult väga hea stardipositsioon, sest lammastel ei olnud koerte ega inimestega varasemat negatiivset kogemust. Mul olid kaasas enda kaks kogenud koera, austraalia kelpie ja beauceron, kellega õpetasin lammastele austust ka koerte vastu. Teadsin juba tulles, et lambad ei ole „koeratatud“ ning pelgasin veidi, kas ja kuidas saan nad koertele korrektselt reageerima – kuid kartus oli asjatu. Saan jätkuvalt olla uhke oma koerte üle, kes oskavad hästi lambaid lugeda ning kes said lambad rahulikult ja usaldades enda ees liikuma. Selle tulemusena said koolitusel osalenud koerad positiivseid sooritusi loomulikult ja õigesti käituvate lammastega. Nädalavahetus oli tore ja õpetlik kogemus ka mulle ning olen tänulik osalejatele ja korraldajatele kutse eest.
