Eesti hagijas
Kille, omanik Piret Kiiss. Foto: Marliis Eerits

Jänest, rebast ja ka ilvest ajav väikesekasvuline, visa tööstiiliga ja kõlava ajukilkega jahikoer on Eesti ainus rahvuslik ja rahvusvaheliselt tunnustatud koeratõug.

Päritolu: Eesti
Kehtiv standard kinnitati: 08.11.2007
Kasutus: jänest, rebast ja ka ilvest ajav jahikoer
FCI rühm: 6.
Hagijad, jäljekoerad ja sugulastõud, alarühm 1.2 Keskmist kasvu hagijad
Töökatsetega.
English: ESTONIAN HOUND
Français: CHIEN COURANT D’ESTONIE
Deutsch: ESTNISCHE BRACKE
Español: SABUESO DE ESTONIA

Vaata galeriid ürituselt
„Eesti 100 hagijat“
Fotograaf Jane Faizullin

Kuula saaki jahtiva eesti hagija häält. 

Eesti hagijat iseloomustavad tasakaalukus ning suurepärane jahipädevus ja visadus saaklooma jälitamisel, samuti kõlav meloodiline hääl. Tõug aretati küll spetsiaalselt siinsetes oludes jahipidamiseks, sobiv suurus ja sõbralik loomus teevad temast aga ka suurepärase lemmiklooma.

Eesti hagijas on populaarne mujalgi kui Eestis, näiteks Soomes, kus aastatel 1991–2023 sündis kokku 933 kutsikat, samuti Ukrainas ja Venemaa Euroopa-osas. 

1938. aastal Eesti Vabariigi Riigimaade ja Metsade Valitsuse poolt välja antud Jahinduse käsiraamatu (autor Franz Reidolf) andmeil ning samal aastal avaldatud Eesti Kennelklubi tõuraamatu kannete põhjal ei esinenud selle ajani Eestis oma kohalikku hagijatõugu. Ajujahis kasutatavad hagijad (tõuraamatus 43 looma, numbrid 245–398) olid tõuliselt määratlemata ning nende populatsioonis esines peamiselt šveitsi (helveetsia) hagijaid ja beagle’eid, aga ka saksa brakke ning taksbrakke. 1942. aastal avaldatud Edgar Vesteri trükises „Jahimehekatsete küsimusi ja vastuseid“ jaotati Eestis kasutatavad hagijatüübid kõrgejalgseteks (kostroma, poola ja inglise hagijad) ning madalajalgseteks (šveitsi hagijad, beagle’id, taksbrakid). Sel perioodil otsustati hakata rõhku panema sõralisi mitte ohustava, väiksemakasvulise ning aeglasemalt jälge ajava tüübi eelistamisele. Kahjuks hävis sõjakeerises suurem osa tõumaterjalist.

1947. aastal otsustas NSV Liidu Rahvamajanduse ministeerium, et igal liiduvabariigil peab olema oma koeratõug. Aastatel 1947–1954 vaadati üle ja hinnati Eestis 2460 hagijat, seal hulgas nii erinevat tõugu puhtatõulisi, ristandeid kui ka tõutuid koeri. 1954. aasta septembriks selgitati välja 48 suhteliselt ühetüübilist väikesekasvulist isendit, kes esitati 24.–26.oktoobril 1954 vastavale spetsialistide komisjonile hindamiseks. Samaks ajaks oli jahikoerte vabariikliku kategooria kohtunik Sergei Smelkov koostanud ka uue hagijatõu standardi projekti. Olemasoleva materjaliga alustati juba aretust ja tõug sai nimetuse „eesti hagijas“. Riiklik kinnitus tõustandardile anti Nõukogude Liidu Põllumajanduse Ministeeriumi Looduskaitsepiirkondade ja Jahimajanduse Peavalitsuse juhataja käskkirjaga 27. detsembril 1954 ning algupärane standard avaldati vene keeles.

Eesti hagijas valiti ka 1989. aasta lõpus loodud Eesti Kennelliidu vapiloomaks. 1997. aasta 18. oktoobril kinnitas Eesti Kennelliidu volikogu eesti hagija eristaatuse programmi ja algatas protsessi tõu tunnustamiseks Rahvusvahelise Künoloogilise Föderatsiooni (FCI) poolt 4. juunil 1998 kinnitati tõustandard. Praegu kehtiv originaalstandard kinnitati 8. novembril 2007.

2016. aastal moodustati eesti hagija töörühm koosseisus Helen Tonkson, Marko Lepasaar, Siret Lepasaar, Elo Lindi, Tiia Ariko ja Maris Siilmann. Töörühma organiseerimisel korraldati 2018. aastal Eesti Vabariigi 100. aastapäeva raames  projekt „Eesti 100 hagijat“. Kokku tulnud koeri kutsuti üle vaatama FCI esindajad Kirsi Sainio Soomest ja Rui Oliveira Portugalist. Aasta hiljem, septembris 2019 kinnitas FCI eesti hagija eeltunnustatud tõuks, tõunumbriga 366.

Rahvusvahelise tunnustamise järel käivitasid EKLi liikmed eraalgatusliku projekti eesti hagija skulptuuri loomiseks. Eesti Kennelliidu 30. aasta juubeli peol Laitse Graniitvillas korraldati esimene oksjon eesti hagija skulptuuri rahastamiseks.

2023. aasta septembris osales rühm Eesti Kunstiakadeemiaga (EKA) tudengeid Eesti Kennelliidu tellimusel toimunud valikaines „Avaliku ruumi skulptuur: eesti hagijas“, mida juhendasid professor Kirke Kangro ja Art Allmägi. Idee oli luua eesti hagija skulptuur, mis kaunistaks Tallinna linnaruumi. Tudengitele tutvustas tõugu kasvataja Maris Siilmann, modellideks olid kaasas Sakste Leplik Leemet ja Sakste Elurõõmus Eliisabet.

Skulptuuride asukoha osas saadi kokkuleppele Rotermanni kvartaliga Tallinna kesklinnas. 

Valikaine tulemusena valminud skulptuuride kavanditest valis võitjad žürii, kuhu kuulusid EKA esindajatena rektor Mart Kalm ning installatsiooni ja skulptuuri osakonna juhataja Taavi Talve, koeratundliku skulptorina Edith Karlson, EKA vilistlased Kati Saarits ja Johannes Luik, Eesti Kennelliidu juhatuse esimees Helen Tonkson ja eesti hagija kasvataja Maris Siilmann ning Rotermanni kvartali esindajatena arendaja Urmas Sõõrumaa ja turundusjuht Triin Tammela. 

Kuigi  algul oli plaanis teostada vaid üks skulptuur, otsustas Eesti Kennelliit, et soovib linnaruumi paigutada lausa kaks paremat tööd. Võidutöö – istuva eesti hagija skulptuuri – autor oli Asmus Soodla, teise koha pälvis Kail Timusk liikumises oleva koera skulptuuriga.

Intervjuud Asmus Soodlaga loe SIIT
Pikemalt konkursist loe SIIT

Eesti hagija skulptuuri projekti suuremad toetajad

Marianna Narusson (Kanõševa)Merit Villemson-Kavak
Tiina Toometi Kliinik OÜAnneli Sülla
Jelena KruusKatrin Raie
Janne Orro Loomakliinik OÜMaria Lint
Karlis HallikMarika Bander
Monica MerimaKristi Kangur
Marta Miil

Igal koerasõbral ja Eesti kultuuri toetajal on võimalus anda oma panus eesti hagija skulptuuride toetuseks.

Annetada saab Eesti Kennelliit MTÜ arvelduskontodele:
LHV EE877700771005050067;
SEB EE571010052044654007;
SWED EE522200221007123183

Selgitus: Eesti hagija skulptuuri toetamine

Eesti hagija skulptuuride avamine 19.08.2024 Tallinnas Rotermanni kvartalis.
Eesti hagijad Kunstiakadeemias ja  skulptuuride konkursi võitjad.

Eesti Kennelliidu EST-registrisse on alates 1991. aastast kantud ligi 1500 eesti hagijat, 2023. aastal sündis Eestis 57 eesti hagijat.

Sakste Lennukas Lennart, Leidlik Leida ja Leplik Leemet pooleteise kuu vanustena. Foto: kennel Sakste

Eesti hagija kasvatajad

Registreeritud kennelid
Kenneli nimiOmanikudAsutatud
JAHISARVKaido Kallavus1995
VILIVALLAUrmas Linno1995
SAKSTEMaris Siilmann, Marika Hiiemaa2004
HEINASOOAndres Erik2010
HUNTER FRIENDMarko Kivisik2016
HATILAIKStella Kallasmaa2021
JAHIST JAHTIMarko Veski2021