Kutsikate kuulutused

EKL retriiverite kogu

EKL retriiverite kogu

Tekst ja foto : Maria Grigorjeva 

Foto: Aleksandr Kozulin

 

Retriiverid on hinnatud jahikoerad, kelle ülesandeks on leida ja tuua kätte lastud väikesaak igasuguses maastikus, olgu selleks mets, põld, võsa, roostik või külm vesi. Retriiverid töötavad vaikselt ilma looduse rahu segamata, üksi või teiste koertega koos. Jahil oodatakse neilt suurepärast kontrolli oma impulsside üle, võimet oodata mitu tundi rahulikult jahimehe kõrval ja seejärel head initsiatiivi ja efektiivsust saagi leidmisel ja toomisel. Seda teevad retriiverid nii iseseisvalt kui inimese juhtimise abil. Viimasel juhul suunatakse koer näiteks käe- ja vilesignaalidega esimesena just piirkonda, kuhu kukkus haavatud lind. Koolitatud retriiver on asendamatu kaaslane erinevat tüüpi jahil. Retriiveri hea nina lubab tal ajada ka verejälge suuruluki jahil.

Retriivereid jahikoertena on Eestis kasutatud üle 25 aasta. Jahiks ettevalmistavaid ning jahioskuseid hindavaid katseid on retriiverite tõuühingud Eestis korraldanud aastast 2004.  Katsete eesmärk on retriiverite oskuseid hinnata ning arendada ning hoida jahikoerad vormis ka lühikese linnujahi hooajavälisel ajal. Retriiverite treeningud ja katsed on suurepärane võimalus ka tavalisele retriiveriomanikule hoida oma koera aktiivse ja õnnelikuna läbi tõuomase tegevuse.

Viimase 10 aasta jooksul on toimunud Eesti retriiverite tõuomaste katsete maailmas hüppeline kasv. Igal aastaga tuleb juurde aina rohkem huvilisi. Katsete arv on kasvanud neli korda, viiest katsest 2012 aastal kuni 21 katseni  2023 aastal ning katsetel startide arv on kasvanud enam kui 14 korda, 2012 aastal tõuomastel katsetel startis 24 koera ja 2023 aastal 354 koera.

 

Seetõttu tekkis vajadus retriiverite katsete kui spordialadega tegeleva organisatsiooni järele ning 13.02.2024 loodi Eesti Kennelliidu allüksus Eesti Kennelliidu Retriiverite Kogu (RetK). 

RetKi eesmärk on tutvustada ja edendada retriiverite tõuomaseid katseid ning toetada retriiverite tööomaduste säilimist ja arendamist koostöös retriiverite  tõuühingute ja teiste organisatsioonidega. 

 

Foto: Haita-Maarit Zahharov

Retriiverite kogu ühendab EKL retriiverite tõuomaste katsete kohtunikke ning esindab nende huve. 2023 aastal sai Eesti juurde viis uut tõukatse kohtunikku ja nüüd on Eestis neid kokku kuus.

 

RetKi tööks on algatada muudatusi, teha ettepanekuid tõuühingutele ja organisatsioonidele retriiverite tõuomaduste edendamiseks ja tagada Eesti Kennelliidus vastavate dokumentide koostamine ja nende ajakohasus. 

 

Täpsemalt  EKL retriiverite koguga saab tutvuda EKL lehel: https://kennelliit.ee/alluksused/ekl-retriiverite-kogu/ 

 

Samal lehel on võimalik ka tutvuda planeerivate üritustega, millele on alati oodatud pealtvaatajad, kes soovivad lähemalt tutvuda retriiverite spordiga: https://kennelliit.ee/alluksused/ekl-retriiverite-kogu/urituste-kalender/