Tekst ja pildid : Karlis Hallik ja Kalvo Kriisk
03.-04.02.2024 toimus Roomas FCI näituse ja välimikukohtunike komisjoni koosolek, kus EKLi esindajatena osalesid juhatuse aseesimees Karlis Hallik ja välimikukohtunike kogu eestseisuse esimees Kalvo Kriisk. Sel aastal toimusid koosolekud hotelli NH Collection Roma Centro konverentsisaalis. Nagu traditsiooniliselt, siis ka seekord toimus laupäeval kummagi komisjoni koosolek eraldi – hommikupoolikul näituse komisjoni koosolek, peale lõunat välimikukohtunike komisjoni koosolek ning pühapäeval oli ühiskoosolek kahe komisjoniga.
Näituste komisjonis oli esindatud seekord 30 liikmesriiki, mis on rohkem kui eelmisel koosolekul, mis toimus 2023. aasta suvel Peruus, Limas. Kuna eelmisest koosolekust oli möödas ainult pool aastat, siis seekord väga palju uusi teemasid päevakorras ei olnud, mis oleksid vajanud pikemat arutelu ja otsuste vastu võtmist. Kinnitati 29.07.2023 Limas toimunud koosoleku otsuseid, võeti teadmiseks FCI üldkogu poolt heakskiidetud muudatused,
kinnitati WDS 2023 Aasia, Aafrika ja Okeaania sektsiooni näituse ning Ameerika ja Kariibi sektsiooni näituse vaatlejate aruanded ning esitati ülevaade JCACIB ja VCACIB tiitli kinnitamisest, hõlmates numbreid, tööjõu olukorda FCI büroos jt.
Kuna vahepeal oli toimunud muutusi komisjoni liikmetes, siis toimusid seekord ka uue juhatuse valimised. Näituste komisjoni presidendiks valiti Bojan Matakovic Horvaatiast, asepresidendiks Macarena Pantaleon Tšiilist ning sekretäriks Ozan Belkis Türgist.
Välimikukohtunike komisjonis osales 31 liikmesriiki, mille hulgas oli märkimisväärselt suur osalus Kesk- ja Lõuna-Ameerikast. Päevakorras oli samuti uue juhatuse valimine. Uueks presidendiks valiti Laurent Pichard Šveitsist, asepresidendiks Francesco Cochetti Itaaliast ning sekretäriks Anne-Marie Class Prantsusmaalt.
Üks põhjalikumaid arutelusid keskendus teemale “FCI REGULATIONS FOR SHOW JUDGES”. Komisjoni liikmed olid koostanud mitmeid muudatusettepanekuid antud eeskirjale, mis hõlmasid tehnilisi aspekte ja kohtunikuks saamise miinimumnõudeid. Näiteks arutati vanusepiiri tõstmist 23 aastani, kuid otsustati jätta reeglid praegusele täiskasvanuks saamise vanusele (Eestis on kohtunikuks saamise miinimumvanus 25). Samuti arutati kohtuniku füüsilise ja vaimse võimekuse nõudeid, kuid otsustati neid reeglitesse mitte lisada, et vältida diskrimineerimist.
Hollandi kennelliidu president Hildeward Hoenderken tegi ettekande, kuidas Hollandis korraldatakse ja viiakse läbi kohtunike täiendkoolitust. Tema esitlus valgustas protsessi, kuidas Holland tagab kohtunike pideva professionaalse arengu. Rõõm oli kuulda, et ka Eesti kohtunikud järgivad sarnast suunda ning hiljuti toimus esimene koolitusnädalavahetus, mis loob aluse traditsioonile. Hollandis korraldatakse neid koolitusnädalavahetusi kolm korda aastas.
Pühapäeval keskenduti veel mõnedele olulistele küsimustele nagu sotsiaalmeedia kasutamine näitustel, kohtunikele suunatud meeldetuletused ning sealhulgas “Breed Specific Education”. Rõhutati vajadust koostada kommenteeritud standardid kõikidele rahvuslikele tõugudele, tänaseks on see olemas vaid 35 tõul. Eesti koostab samuti eesti hagija kommenteeritud tõustandardi koos pildi- ja videomaterjaliga, mis oleks abiks kohtunikele tõu õppimiseks ja hindamiseks. Lisaks käsitleti teemasid nagu lisa CACIBide jagamine värvide alusel näiteks pomeranianidele ja toypuudlitele, hetkel otsuseid selles osas ei tehtud.
Koosolek lõppes Royal Canini ettekandega BOAS testimise kohta, mis puudutab lühikoonulisi tõuge (inglise buldog, prantsuse buldog, mops).
Koosolek oli FCI ja ENCI (Itaalia Kennelliit) poolt väga hästi korraldatud. Kogu protsess alates koosolekule registreerimisest kuni Roomast lahkumiseni oli väga hästi organiseeritud, info liikumine oli sujuv, materjalid hästi ette valmistatud ja informatiivsed. Järgmine koosolek toimub 1. ja 2. veeburaril 2025. aastal Riias.