FCI Päästekoerte komisjon kogunes Türgis
Türgi kennellidu president Ozan Belkis (vasakult kolmas) koos Istanbulis kohal olnud Päästekoerte komisjoni delegaatide  (vasakult) Göktan Ekeri (Türgi), Shimizu Yoshinori (Jaapan), Bruno Piccinelli (Itaalia), Matti Hautala (Soome), Liviu Ionescu (Rumeenia), Monika Rusingu (Eesti), Ann-Marie Melini (Rootsi) ja Petro Coviciga (Horvaatia). Fotod: Monika Rusing

Veebruari keskel toimus Türgi pealinnas Istanbulis FCI Päästekoerte komisjoni koosolek, kus osales kohapeal kaheksa ning veebi vahendusel kuus delegaati. Anname Eestit esindanud Monika Rusingu abiga ülevaate koosolekul räägitust.

Sellest aastast hakkasid kehtima uued FCI SAR (search and rescue, otsing ja pääste) reeglid. Päästekoerte komisjoni president Liviu Ionescu tänas koosolekul kõiki uute reeglite loomisse panustanud kohtunikke

Reegleid muudetakse iga viie aasta järel ning viimane kinnitusfaas kestab ühe aasta – seega neli aastat on aega, et vead ja ettepanekud koguda kokku ning need delegaatide ja Rahvusvaheline Päästekoerte Organisatsiooni IRO-ga läbi arutada. Monika Rusing tegi ettepaneku hakata koheselt koguma ettepanekuid järgmisteks SAR reeglite muudatusteks. Kõik muudatusettepanekud tuleb saata Rusingule, kes teeb neist 2026 aastal esmase ülevaate.

Populaarseim on maa-ala otsing

Komisjoni kuuluvast 28 delegaadist saatsid eelmise aasta kohta statistikat 14 – Belgia, Eesti, Horvaatia, Itaalia, Jaapan, Prantsusmaa, Rootsi, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia, Soome, Taani, Tšehhi ja Türgi. Positiivseid tulemusi saadi selle statistika põhjal mullu kokku 1445 korral, neist 50% moodustas maa-ala otsing, 36% varing, 7% jälg, 4% mantrailing ning 1% vesi ja laviin. Kõige rohkem tulemusi tuli Itaaliast, teisel kohal oli Sloveenia, kolmandal Tšehhi ning neljandat-viiendat kohta jagasid Belgia ja Prantsusmaa.

Eestis on samuti kõige populaarsem maa-ala otsing, kus positiivseid tulemusi oli 30. Järgnesid varing ja veepääste kuue, jälg viie ning mantrailing ühe positiivse tulemusega.

Võistlusi ja eksameid on selleks aastaks praeguse seisuga planeeritud kokku 273. Eestis on tulekul neli võistlust,  jooksvalt planeeritakse lisaks ka mõni eksam.

Seminaril käsitleti uusi reegleid

Koosoleku raames toimus ka kahepäevane seminar. Esimene päev oli ainult kohtunikele – käsitleti uusi eeskirju, et hindamispõhimõtted oleksid kõigile üheselt arusaadavad. Teisel päeval said osaleda kõik huvilised, et olla kursis aasta algusest kehtima hakanud uute reeglitega.

Anti ka ülevaade 2024. aasta novembris toimunud seminarist kohtunikele ja sportlastele. Kahepäevase koolituse korraldas Türgi Kennelliit, lektor oli Charlotte Kranz IRO-st. Nii veebis kui kohapeal osales üle 50 inimese, nende seas oli nii kohtunikke, treenereid kui ka koerasportlasi.

Järgmine seminar toimub tänavu 29.–30. novembril, täpne asukoht selgub hiljem.

Delegaatidele tutvustati ka FCI päästeala meeskondliku MM-i võistluspaiku. Vasakul varinguala, paremal maa-ala. 

Türgi valmistub maailmameistrivõistlusteks

Sellel aastal toimuvad päästeala FCI meeskondlikud maailmameistrivõistlused juunikuus Istanbulis. Türgi soovib MM-i korraldusega tänada kogu päästekoerte maailma, kes neile 2023. aasta veebruaris toimunud ränga maavärina järel päästetöödele appi tulid.

Võistlusteks valmistutakse väga põhjalikult. MM-i peakorraldaja Göktan Eker andis koosolekul osalejatele ülevaate tehtud ettevalmistustest.

Kuna juunis on Türgis väga kuum – üle 30 kraadi –, siis plaanitakse kõik sooritused ajavahemikele 7.00–11.00 ja 18.00–21.00. Ootealad on stardikohale väga lähedal ning neisse tulevad telgid, kus koerad saavad varjus olla. Lisaks tuleb kõigi sooritusalade juurde veterinaarbuss, et tagada koerte ohutus ning vajadusel kiire veterinaarabi. Kuna kuulekuse/osavuse staadion on kaetud kunstmuruga, siis jahutatakse seda vajadusel külma veega.

Korraldajad tutvustasid ka võistluspaiku, mis kõik said delegaatide poolt üle vaadatud ja kinnitatud.

Maa-ala: võistlus toimub mäe küljel, tuleb 500 m keskliini, kahele poole 50 m sügavust. Otsingul koerajuhid liiguvad keskliinil ning koera tuleb saata kahele poole. Seega koerad jooksevad kogu aeg mäest üles-alla.

Varing: imiteeritakse maavärina järgset olukorda. Võistlus toimub lagunenud endises Türgi sauna kompleksis, mille ümbrus ja sisemus täidetakse materjalidega. Varingu-ala vajab kõige rohkem ettevalmistusi, kohtunikud andsid korraldajale ka soovitusi, mida oleks vaja teha.

Jälg: võistlus toimub karjamaal, mis läbib ka tihedamaid põõsastikke.

Kuulekus/osavus: võistlus toimub kunstmuruga staadionil.

Paigas on ka MM-i kohtunikud: supervisor ja jälg Liviu Ionescu Rumeeniast, maa-ala/varing Mateja Nolimal Sloveeniast, Bruno Piccinelli Itaaliast ja Matti Hautala Soomest ning kuulekus/osavus Monika Rusing Eestist ja Michal Svoboda Tšehhist.

Registreerimine maailmameistrivõistlustele algab märtsis ning lõppeb 15. mail. Juba on teada, et osalema plaanivad tulla meeskonnad Jaapanist, Itaaliast, Rumeeniast.

Päästeala MM-i korraldajad koos komisjoni delegaatidega.

FCI Päästekoerte komisjoni järgmine koosolek toimub vahetult peale maailmameistrivõistlusi, 15. juunil Istanbulis.