Kutsikate kuulutused

FCI rallikuulekuse komisjoni koosolek

FCI rallikuulekuse komisjoni koosolek

Tekst: Karin Lassmann

13.-14.04.2024 toimus FCI rallikuulekuse komisjoni koosolek Rootsis, Helsingborgi lähedal koerte koolituskeskuses Vi2 Hundcenter. Koosoleku peamine eesmärk oli arutada rallikuulekuse hindamist seoses FCI eeskirjadega. Koosolekul osalesid Tytti Lintenhofer (Soome), Brian Binnerup (Taani), Ida Lindgren (Rootsi), Solveig Zetterstrøm (Norra), Martina Klein (Saksamaa), Vilemina Kracikova (Tšehhi), Ingrid Tamasiova (Slovakkia), Maryna Nemchenko (Ukraina), Petra Nossain (Austria), Kristine Zake (Läti) ja Karin Lassmann (Eesti). Oli väga meeldiv kohtuda mitmete riikide esindajatega, kellega enne polnud silmast-silma kokku saanud või oli riigil uus esindaja saadetud. Varem pole nii suure osalejate arvuga koosolekut olnud.

Laupäeval algas koosolek teoreetiliste küsimustega, mis olid seotud MMi korraldamise ning sellega seotud protseduuridega. Kuna eeskirjas pole kõike täpselt kirjeldatud, siis MMi korraldaja annab enne võistlust täpsed juhised, kus ja kuidas koeraga liikuda ning kuidas stardiks valmistuda. Edasi läks arutelu erinevate situatsioonide hindamisele ning kuidas neid vastavalt praegustele eeskirjadele lahendada. Kirja said mõned punktid, mida tulevikus tuleb eeskirjas täiendada. Peale lõunat liikusime treeninghalli. Meile olid appi tulnud kaks koerajuhti kolme erineva koeraga, et näidata erinevate võtete sooritamist. On loomulik, et erinevate kohtunikel on ideaalsest sooritusest ja vigade suurusest oma nägemus. Samuti on erinevates riikides olnud erinevad eeskirjad ning rõhku on pandud erinevatele harjutustele. Seega oli väga hea kogemus ning võimalus, et saime nüüd kõik koos vaadata ühte ja sama sooritust reaalajas ning arutada hindamist. Nagu ikka, siis arutelud läksid kohati üsna tuliseks ning tahtsid veidi pikale venida, kuid lõpuks jõudsime siiski ühisele arusaamisele ning kokkulepeteni. Laupäeva õhtul tegime väikese tiiru Helsingborgis ning Rootsi Kennelliidu kutsel õhtustasime kohalikus restoranis.

Pühapäeva hommik algas taas varakult treeninghallis ning taaskord tegelesime soorituste vaatamise ning hindamisega. Peale lõunat arutasime veel mõningaid üldisi küsimusi ning täpsustust said segasemad kohad eeskirjas.

Sellise formaadiga koosolek oli väga oluline, et ühtlustada hindamist erinevates riikides ning erinevate kohtunike vahel. FCI eeskirjad võivad küll kõikjal olla ühesugused, kuid oluline on, et ka kohtunikud saaksid ühtemoodi eeskirjast aru ning hindaksid kõikjal ühtlaselt. Komisjon jätkab tööd üldiste hindamisjuhiste koostamisega kohtunikele.