Koera neerupuudulikkus: kuidas seda ära tunda ja sellega toime tulla

Koera vananedes suureneb ka neerupuudulikkuse tekke oht. Foto: Pixabay

Neerupuudulikkus on tõsine seisund, kuid varajane avastamine ja aktiivne ravi võivad oluliselt parandada koera elukvaliteeti ja pikendada tema elu.

Neerude ülesandeks on organismist jääkainete väljaviimine uriiniga, vee ja elektrolüütide tasakaalu säilitamine ning vererõhu reguleerimine. Neerupuudulikkuse puhul ei suuda neerud enam oma ülesandeid täita, põhjustades jääkainete kogunemist organismi, seetõttu on haiguse varajane avastamine ja ravi kriitilise tähtsusega.

Neerupuudulikkuse põhjuseid on väga palju ning koerte vananedes haiguse tekkevõimalus suureneb. 

Neerupuudulikkus võib olla äge või krooniline.

Äge neerupuudulikkus tekib järsku ja on ägeda kuluga. Loom oksendab, ei taha süüa, on nõrk, ei suuda urineerida, võivad esineda koordinatsioonihäired. Põhjuseks võib olla kokkupuude mürgiste ainete (nt rosinad, jahutusvedelik, mao- või rotimürk) või teatud ravimitega, samuti bakteriaalsete infektsioonide (nt leptospiroos, borrelioos) või viirushaiguste mõju, samuti šokist või traumast põhjustatud ebapiisav neerude verevarustus. Äge neerupuudulikkus võib olla tagasipööratav või areneda edasi krooniliseks.

Krooniline neerupuudulikkus on aeglasem ja progresseeruv haigus, mis kujuneb kuude või aastate jooksul ja on alguses märkamatu – sümptomid tekivad alles siis, kui suurem osa neerukoest on hävinud. Haiguse põhjused on sageli seotud vanusega kaasnevate muutustega, geneetilise eelsoodumusega (mõnedel tõugudel on suurem risk) või pikaajalise kokkupuutega toksiliste ainetega. Ka muud haigused (nt autoimmuunhaigused, ainevahetushäired, kasvajad, diabeet) ja dehüdratsiooni põhjustavad seisundid (nt oksendamine, kõhulahtisus, šokk) võivad halvendada neerufunktsiooni ja soodustada kroonilise neeruhaiguse progresseerumist. Neere terveks ravida ei saa, saab vaid aeglustada haiguse kulgu.

Kuidas aru saada, et koeral on neerupuudulikkus?

Koerte neerupuudulikkuse varased sümptomid võivad olla üsna mittespetsiifilised ja hõlmata üldist väsimust, isu vähenemist või kaalulangust. Haiguse progresseerudes ilmnevad aga mitmed tunnused:

  • suurenenud janu ja sagedasem urineerimine, verine uriin. Neerud kaotavad oma võime kontsentreerida uriini, mis tähendab, et koer peab sagedamini vett jooma ja uriini väljutama. Neerukoe kahjustus võib põhjustada ka vere lekkimist uriini.
  • loidus ja nõrkus. Mürgiste ainete kuhjumine organismis põhjustab koeral energiapuudust.
  • aneemia. Tingitud neerude võimetusest toota hormooni erütropoetiin, mis vastutab punavereliblede tootmise eest. 
  • iiveldus ja oksendamine, kõhulahtisus või -kinnisus. Probleemid organismi jääkainetest puhastamisega võivad põhjustada seedehäireid.
  • halb hingeõhk. Neeruprobleemidega koertel võib tekkida uriinilõhnaline hingeõhk, kuna neerud ei suuda keha jääkaineid piisavalt hästi välja filtreerida.
  • suutmatus uriini väljutadavedelikupeetus. Haiguse progresseerudes ei suuda  neerud enam kehast piisavalt vedelikku eemaldada, see hakkab kogunema kudedesse. Võivad tekkida tursed erinevates kehapiirkondades. Vedelik või koguneda ka kopsudesse, põhjustades hingamisraskusi ja kopsuturseid ning suurendades kopsupõletiku ohtu.
  • karvastiku muutused. Põhjuseks neeruhaigusest tingitud dehüdratsioon, toitainete puudus ja hormonaalsed muutused.
  • suurenenud ilavool. Võib olla tingitud iiveldusest või haiguse hilises staadiumis suus tekkivatest haavanditest.
  • tuhmid silmad, äkiline pimedaks jäämine. Kui haiged neerud ei reguleeri enam vererõhku, võib tekkida kõrgest vererõhust tingitud hüpertensiivne retinopaatia.
  • kesknärvisüsteemi häired. Neerude töö halvenedes verre kogunevad mürgised ained mõjutavad aju ja närvisüsteemi tööd. Selle tagajärjel võivad koertel esineda krambid ja liikumishäired (nt koordinatsioonihäired ja komistamine).
Neeruhaige koer võib hakata öösiti tuppa pissima. Foto: Freepik

Kui koeral ilmnevad neerupuudulikkusele viitavad sümptomid, on oluline pöörduda viivitamatult loomaarsti poole. Neerupuudulikkuse diagnoosimisel kasutatakse mitmeid meetodeid:

Vereanalüüs: Aitab hinnata neerude funktsiooni näitajaid. Näiteks punaste vereliblede ja vereliistakute hulk võib neerupuudulikkuse korral langeda, valgeliblede, kreatiniini, uurea ja fosfori sisaldus veres aga tõusevad.

Uriinianalüüs: Kontrollitakse uriini tihedust ja valkude sisaldust.

Ultraheli või röntgen: Aitavad hinnata neerude suurust, kuju ja struktuuri ning tuvastada võimalikke kõrvalekaldeid.

Regulaarne vereanalüüs ja uriiniproov aitavad neerude kahjustusele varakult jälile saada ja raviga alustada. Foto: Freepik

Ravi ja koera elukvaliteedi parandamine

Neerupuudulikkuse ravi sõltub haiguse põhjusest ja tõsidusest.

Ägeda vormi korral on ravi intensiivsem ja suunatud neerude ägeda kahjustuse tagajärgede leevendamisele. See võib hõlmata intravenoosset vedelikravi, ravimeid iivelduse ja oksendamise leevendamiseks, hemodialüüsi.

Krooniline neerupuudulikkus on progresseeruv haigus, millel lõplikku ravi ei ole. Siiski saab ravidieedi ja ravimitega aeglustada haiguse kulgu ja parandada koera elukvaliteeti – dieettoidus on vähem valku ja fosforit ning rohkem Omega-3 rasvhappeid, ravimitega kontrollitakse vererõhku ja ravitakse võimalikke komplikatsioone (nt aneemia). Oluline on ka vedelikupuuduse kompenseerimine – organismi vedelikupuuduse korral alaneb neerufunktsioon veelgi ja neerupuudulikkus süveneb.

Koera pidev jälgimine ja regulaarsed visiidid loomaarsti juurde on vajalikud, et kohandada ravi ja jälgida haiguse progresseerumist.

Neerupuudulikkusega koerte väljavaade sõltub sellest, kui varakult haigus avastatakse ja kui hästi koer ravile reageerib. Ägeda neerupuudulikkuse puhul võivad koerad pärast õigeaegset ja tõhusat ravi täielikult taastuda. Kroonilise neerupuudulikkuse korral on koera eluiga lühem, kuid õige ravi ja toitumisne tagab koerale head elutingimused veel mitmeks aastaks.

Kuidas neeruhaigust ennetada?

Kuigi alati ei ole võimalik neeruhaigust täielikult ära hoida, saab koera tervise eest hoolitsemise ja teadlike valikutega oluliselt vähendada neeruhaiguse tekkeriski või aeglustada selle progresseerumist. Siin on mõned olulised ennetusmeetodid.

  1. Paku kvaliteetset toitu

Koera toitmisel kvaliteetse, tasakaalustatud toiduga on oluline roll neerude tervise säilitamisel. Toidul peaks olema madal fosfori- ja naatriumisisaldus ning see peaks sisaldama vajalikke vitamiine ja mineraalaineid. Väldi ületoitmist, kuna rasvumine võib koera neerufunktsiooni halvendada.

  1. Jälgi pidevalt vee tarbimist

Neerud vajavad vedeliku tasakaalu hoidmiseks piisavat veevaru. Veendu, et koer saab pidevalt juua värsket ja puhast vett. Piisav vedelikutarbimine aitab neerudel tõhusamalt jääkaineid kehast välja viia.

  1. Väldi kokkupuudet mürgiste ainete ja kemikaalidega

Paljud kodumajapidamises kasutatavad puhastusvahendid, teatud toataimed ja toiduained võivad olla koertele väga mürgised ja põhjustada neerukahjustusi. Samuti tuleb olla ettevaatlik mõnede inimravimitega (nt ibuprofeen), mis võivad olla koertele toksilised. Hoia need koerast eemal ja jälgi hoolikalt, mida koer oma keskkonnas tarbib.

  1. Vii koer regulaarselt veterinaarkontrolli

Varajane avastamine on neeruhaiguste ennetamisel ja ravis ülioluline. Regulaarsed vere- ja uriinianalüüsid paljastavad neerude varased kahjustused, mis muidu võivad jääda märkamatuks.

  1. Kaitse koera nakkuste ja põletike eest

Kroonilised infektsioonid, eriti kuseteede põletikud, võivad põhjustada neerudele pikaajalist kahju. Jälgi alati märke nagu sagedane urineerimine, valu urineerimisel või veri uriinis, nende ilmnemisel pöördu koheselt veterinaari poole.

  1. Vaktsineeri leptospiroosi vastu

Bakteriaalne nakkushaigus leptospiroos võib põhjustada tõsist neerukahjustust. Koera vaktsineerimine aitab vältida sellesse potentsiaalselt surmavasse haigusesse nakatumist. Väldi ka koera kokkupuudet seisva veega, kus leptospiroosi bakterid võivad elutseda.

  1. Kontrolli ja ravi kõrget vererõhku

Kõrge vererõhk (hüpertensioon) võib kahjustada koera neere. Kui su koeral on eelsoodumus vererõhu probleemideks, tasub lasta loomaarstil regulaarselt kontrollida vererõhu taset ja vajadusel seda ravimitega kontrolli all hoida.

  1. Paku koerale piisavalt liikumist

Regulaarne liikumine ja tervislik kaal on olulised mitte ainult südame ja liigeste, vaid ka neerude tervise jaoks. Liigne kehakaal ja vähene liikumine võivad suurendada neeruhaiguse riski.

Allikas: loomakliinikute veebilehed