Toimetas Margit Toovere
Fotod Freepik, Adobe Firefly
Koera kõrvamured on hoopis teise tekkelooga kui inimesel – külmetus, tuuletõmbus ja nohu neil kõrvapõletikku ei tekita, enamasti on tegemist hoopis nahahaigusega. Koerte kõrvaprobleemidest rääkisid loomaarstid Tiina Toomet ja Inessa Zaitseva podcastis „Loomaarst taskus“.
„Kui me räägime loomadest ja kõrvaprobleemidest, siis me suuremas osas mõtleme selle all väliskuulmekäigu põletikku ja kuna kuulmekäik on kaetud nahaga, siis automaatselt see on nahaarsti rida,“ ütles koerte nahaarst Inessa Zaitseva.
Koera kõrvaprobleem on suurema tõenäosusega allergilise taustaga. Kuna allergeenid ümbritsevad meid igal pool, esineb ka kõrvapõletikke aastaringselt. Suvel on püstiste kõrvadega koertel ka oht, et kõrva satub võõrkeha, näiteks põllul joostes muruosakesed või seemned. Vanemas eas võib loomadel esineda kuulmekanali kasvajaid.
Muret võivad teha ka parasiidid. Kevadel-suvel ehk puugihooajal tehakse hoolega parasiiditõrjet, talvel selle vajadus aga unustatakse. Zaitseva sõnul näeb ta seetõttu näiteks süüdiklestade põhjustatud sarkoptoosi ehk rebaste kärntõbe koertel rohkem just talvel.
Kõrvade kratsimist ei tohiks tähelepanuta jätta
Koer annab kõrvahaigusest enamasti märku pea raputamise ja kõrvade sügamisega, mõnikord ka lihtsalt pea viltu või kõrva kuidagi imelikult hoidmisega. Võõrkeha puhul märkab omanik seda enamasti hästi ruttu, sest koer näitab kohe välja ebamugavust. Allergiast põhjustatud probleeme ei pruugita aga kohe tähele panna. On omanikke, kes lähevad veterinaari juurde kohe, kui näevad, et koer veidi rohkem pead raputab, vahel jääb aga sügelus märkamata ja arstile minnakse alles siis, kui avastatakse, et kõrvadest tuleb halba lõhna, need on mustad või isegi mädased.
Koera kõrvapõletik on pigem teise haiguse sümptom, nii et ainult selle ravimisele keskendudes probleemi ei kõrvalda. Kõigepealt tuleks leida ja kõrvaldada esmane põhjus, tavaliselt on selleks toidutalumatus või muu allergia. Kohe kõrvaprobleemi ilmnemisel tuleks sel juhul pöörduda arsti poole ja võtta alla allergiline reaksioon.

Selle valemi, et „Oo, tal on kõrvapõletik, seal on mäda. Anname antibiootikumi“ peaks Toometi ja Zaitseva sõnul ära unustama – väliskuulmekäigu bakteriaalset põletikku ei ole võimalik ravida antibiootikumikuuriga. Kasutama peaks suukaudseid preparaate, mis vähendavad nõre teket. Ka lokaalset antibiootikumi ravi tuleks kasutada väga ettevaatlikult – vedelikku kõrva pannes tekitame väga soodsa keskkonna bakteritele, mis armastavad niiskust. Pigem tuleks ulatusliku väliskuulmekäigu põletiku korral üritada seda kuivatada.
Levinud arvamus, et lontkõrvalistel tõugudel on kõrvaprobleeme rohkem, ei pea paika, uuringud on näidanud, et kõrvahädade puhul ei ole vahet, kas koer on püstiste või lontis kõrvadega. Probleeme võib olla koertel, kellel on kõrvalestad seest väga karvased, sest rohked karvad segavad kuulmekäigu normaalset puhastumist, nõre kivistub karvadesse ja põhjustab põletikke.
Kõrvapõletik vajab alati ravi loomaarsti järelevalve all. Haiguse ravimata jätmine või poolik ravi tekitab kroonilise probleemi, mis ei pruugi enam ravile alluda. Kaasnevad muutused kuulmekäigus ja kuulmise kadu.
Puhastamine ei ravi, vaid teeb haiget
Tänaseks on levinud teooria, et juba põletikulisi kõrvu ei tohiks puhastada, sest sellega tekitame koerale ebamugavust ja valu. Ammugi ei tohiks seda kodus ise teha – kui puhastamine on siiski vajalik, peaks seda tegema veterinaar!
Kindlasti ei ole hea soovitus, et müüme talle puhastusvahendit, las ta puhastab seda kodus.
koerte nahaarst Inessa Zaitseva
Tihtipeale ütlevad inimesed: „Mu koeral on kõrvapõletik, andke mulle rohtu. Kas ma saan kodus ise midagi teha“. „Teades, et see tekitab koerale valu, siis kindlasti ei ole hea soovitus, et müüme talle puhastusvahendit, las ta puhastab seda kodus,“ toonitas Zaitseva. Puhastusvahendid hävitavad hoopis lipiidkihti, mis takistab kõrvas oleva mikroflooral vohamist. Seepärast pole vaja normaalseid kõrvu ka kodus mitte kunagi puhastada. Kui tekib tunne, et kõrv vajaks puhastamist, siis tavaliselt ongi seal juba põletik ja tuleks minna arstile.
Küll aga tuleks koera juba kutsikast peale harjutada sellega, et tema kõrvu näpitakse ja neisse sisse vaadatakse, nii on probleemide tekkides kergem nii teil omal kui veterinaaril.
Kuula podcasti SIIT.