Kui taevas paugub

Foto Adobe Stock

Igal aastal võib sotsiaalmeedias lugeda kümneid abipalveid aastavahetuse ilutulestiku ajal paanikas põgenenud lemmiku leidmiseks. Paljude koerte jaoks põhjustab aastalõpu rakettide paugutamise hooaeg suurt stressi ja ärevust – võimas müra, sähvivad valgused ja ootamatud helid tekitavad neis tugevat hirmu. Tuletame taas meelde, kuidas oma paugukartlikku koera sel äreval ajal aidata.   

Koerte kõrvad on väga tundlikud ning nad tajuvad helisid kõrgematel sagedustel kui inimesed. Kuuldes tugevat ja ootamatut heli, käivitub koera kehas loomulik stressireaktsioon, mis valmistab teda ette põgenemiseks või peitumiseks. Hirmu võivad süvendada ka geneetilised tegurid, varasemad negatiivsed kogemused ja õpitud käitumine. Näiteks kui koer on kogenud paugukartust kutsikana, võivad tema hirmureaktsioonid vanemaks saades süveneda, kuna aju on „õppinud“, et ilutulestik on ohtlik ja seostub valutundega.

Looma hirmule on väga lihtne ka ise kaasa aidata, näiteks minnes koos lemmikuga ilutulestikku „nautima“. Piisab, kui kärgatanud raketi peale pelglikuks muutunud looma kiita – õrnal häälel öeldud „ei ole midagi, tubli oled“ just seda ju on – ja ongi teil mürakartlik loom.

Kutsikat võid proovida tasapisi paukudega harjutada – kasuta igat võimalust, et sellist olukorda talle meeldivaks teha. Alustada võid näiteks vaikselt mängivate ilutulestiku või äikese helidega, suurendades helitugevust järk-järgult. Tee koeraga samal ajal kontaktiharjutusi, harjuta istumist, lamamist, püsivust, aita tal mürast mööda vaadata. Kiida kutsika mittereageerimist.

Juba paugukartlikku koera tuleb aga ebameeldivatest olukordadest võimaluse piires säästa. Saad oma koera aidata, luues rahuliku keskkonna, kasutades toimetulekuoskusi ja pakkudes rahustavaid vahendeid.

Kuidas mürakartliku koeraga ilutulestiku-hooaeg üle elada?

  1. Väldi paugutamise ajal koeraga õues käimist. Käi lemmikuga jalutamas päevasel ajal, kui ei ole müra. Hoia koer õues käies kindlalt rihma otsas. Kindlasti ära saada koera sel ajal lapsega jalutama – paanikas jooksu pistva koera kinnihoidmisega ei pruugi laps hakkama saada! Kui pead koeraga õhtusel ajal välja minema, jälgi, et ta kaelarihm või traksid oleks selliselt kinnitatud, et ta ennast lahti ei saa tõmmata. Jälgi, et välisuksed ja ka aiaväravad oleks suletud.
  2. Loo turvaline peidukoht. Enamik koeri otsib tugeva ärevuse ajal turvalist paika, kus nad tunnevad end kaitstuna. Turvaliseks kohaks võib olla näiteks vaikses varjulises nurgas asuv kattega kaetud puur või aedik. Sinna saab panna pehmed tekid, koera lemmikmänguasjad ja midagi, mille lõhn on tuttav, et keskkond mõjuks rahustavalt. Ära takista lemmikut turvalisse paika minemast, samuti ära käi tal kogu aeg järel või püüa teda haarata – see võib suurendada stressi ja tekitada paanikat.
  3. Loo rahustav keskkond. Võid panna taustaks mängima vaikse muusika või panna käima ventilaatori, et summutada ilutulestiku helisid. Kardinate sulgemine ja valguse summutamine aitavad koeral tunda end turvalisemalt.
  4. Ära jäta oma lemmikut üksi. Paku lähedust, istudes vaikselt maha ja lubades koeral tulla ja sinu kõrvale pikali heita. Võid ka teha koeraga kontaktharjutusi, mängida mõttemänge või pakkuda talle ninatööd.
  5. Jää ise rahulikuks ja ole eeskujuks. Koerad tunnetavad hästi omanike emotsioone. Kui peremees on rahulik ja ei reageeri helidele, tajub koer, et olukord ei ole ohtlik. Ära premeeri koera reageerimist rakettidele – värina või kiunumise puhul ära koera rahusta või silita, see annab talle signaali, et tegemist ongi hirmsa olukorraga ja omanik kiidab ta tegevuse heaks!
    Kindlasti ei tohi koera karistada ega sundida teda paugukartuse ajal helidega kokku puutuma – see ainult süvendab ärevust.
  6. Konsulteeri treeneri või arstiga. Kui tead varasemast, et su koer võib muutuda väga kartlikuks ja vana-aasta õhtul paanikasse sattuda, küsi loomade käitumisspetsialistilt või treenerilt koolitust ja nippe, mis aitaks loomal nendel päevadel lõõgastuda/rahuneda. Kui koera hirm on tõsine ja tal on raskusi rahunemisega ka pärast käitumuslikke harjutusi, konsulteeri loomaarstiga– arst võib vajadusel soovitada rahustavaid ravimeid.

 

Allikas: FECAVA, veterinaarkliinikud