Koos magamine võib rahustavalt mõjuda nii inimesele kui ka lemmikloomale. Foto: Adobe Stock
Oled sa siis äsja kutsika võtnud või on truu lemmik juba aastaid su kõrval olnud – paratamatult tekib küsimus: kas koera peaks voodisse lubama? Selle otsustamisel mängib rolli mitu tegurit, alates partneri suhtumisest kuni lemmiklooma suuruseni. Ja kokkuvõttes – kas see on ka tervisele hea?
Miks meile meeldib koos lemmikutega magada? Lemmikloomad on paljudele justkui pereliikmed, mis teeb raskemaks neid magamistoast välja jätta. Samas pole näiteks ameeriklased teada-tuntud parima une poolest – sageli on probleemiks unepuudus, uneapnoe ja kroonilised valud. Võibki tekkida küsimus, kas see on seotud lemmikuga samas voodis magamisega? Lemmiklooma lähedus pole siiski põhiline põhjus, miks me hästi ei maga – suur mõju on ka stressil, valgustusel ja magamisasendil. Samas on vähe uurimusi, mis keskenduksid just sellele, kuidas lemmikloomadega koos magamine und mõjutab.
Piisab ka samas ruumis magamisest
Kas lemmikloomaga koos magamine on hea mõte? Nagu paljude asjade puhul, on vastus „see sõltub“. Kuid on mõned tegurid, mida arvesse võtta, et otsus oleks parim nii sinu kui ka su koera jaoks.
„Kui teile meeldib koos oma lemmikloomaga magada, pole põhjust sellest loobuda. Kuid kui teil on raskusi uinumisega, võiksite proovida nädal või kaks magada ilma lemmikloomata, et näha, kas see mõjutab und. Alustada võib sellest, et ei luba lemmiklooma voodisse, ja hiljem liikuda edasi ka tema magamistoast eemale hoidmisele,“ ütleb unenõustaja Martin Reed.
Uuringud näitavad, et koeraga samas ruumis magamine ei riku und. „Kui otsustate magada koos lemmikloomaga, veenduge, et teil mõlemal oleks piisavalt ruumi. Kui te ise või teie lemmikloom on kerge unega, kaalu talle voodi paigutamist põrandale enda voodi kõrvale. Nii saate endiselt nautida teineteise lähedust ilma, et peaksite öösel sagedasti ärkama,” soovitab veterinaar Chyrle Bonk. Kui sul on vaikne ja sõnakuulelik lemmik, siis võib see olla hea kompromiss.
74%
USA ettevõtte Stonyfield Organic uuringule vastanutest teatas, et lubavad oma koeral magada kas voodis või diivanil. Uuring käsitles meie lähedust lemmikloomadega pärast pandeemiat. Nii et kui magate koos lemmikuga, pole te üksi.
Kui aga lemmik on seni harjunud magama sinu voodis, võib ta sealt maha kolimisel vajada aega kohanemiseks. Kuidas teda ümber harjutada?
- Muretse talle oma pesa. Kõige olulisem on pakkuda lemmikloomale alternatiivset magamisaset. Kindlusta, et uus voodi on koerale mugav ja vastupidav.
- Õpeta ta käsu peale voodist ära minema. Kui koer sinu voodisse hüppab, kasuta kohe käsku „maha“ või „ei“ ja treeni teda käsule kuuletuma.
- Ole järjekindel, aga ära unusta premeerida. Paljud lemmikud ei talu magamistoast väljajätmist, nad niutsuvad ukse taga, kuni saavad oma tahtmise. On täiesti okei lasta lemmikloom magamistuppa, aga ole järjekindel tema voodist eemal hoidmisel. Premeeri, kui koer oma voodisse läheb, nii kinnistub tal aja jooksul teadmine, et talle on mõeldud just see, mitte inimese voodi.
Kokkuvõttes on lemmikloomaga koos magamise otsus tasakaalu leidmine eeliste ja võimalike puuduste vahel.
Lemmikloomaga samas voodis magamise ...
plussid …
Leevendab stressi ja ärevust. Kuna lemmikloomad aitavad ärevust leevendada ja ärevus põhjustab tihti halba und, arvavad paljud, et on hea öösel oma koeraga koos magada. Ühe uuringu põhjal vähendas loomadega tegelemine depressiooni sümptomeid. See paneb eeldama, et koeraga koos magamine võiks ka depressiooni leevendada. Ajakiri Casper rõhutab, et koera seltskond „aitab meil lõõgastuda ja suurendab oksütotsiini ehk „armastushormooni“ tootmist.“ Veterinaar dr Maureen K. Murithi räägib samuti keemilistest eelistest: „Lemmikloomaga koos magamine aitab toota serotoniini – õnnehormooni, mis parandab une kvaliteeti, vähendab stressi, leevendab üksildustunnet ja kergendab depressiooni mõjusid. Magamine oma lemmiku kõrval aitab ka vererõhku langetada, toetades nii südame-veresoonkonna tervist.“
Pakub turvatunnet. Kas oled tundnud, et üksi kodus olles on raske uinuda? Lemmikloomad aitavad sageli omanikel end turvaliselt tunda, mis teeb uinumise lihtsamaks ja annab rahuliku une. 49% Mayo kliiniku uuringus osalenud 150 inimesest tundis end öösel turvalisemalt, kui nad magasid koos lemmikloomaga. Teine, naiste seas tehtud uuring näitas, et lemmikloomaga koos magamine pakkus rohkem mugavust ja turvatunnet kui teise inimese kõrval magamine. Chyrle Bonk toob esile, et „soe keha ja püsiv südametukse sinu kõrval aitab närve rahustada ja parandab und. Samuti tõstab see dopamiinitaset, mis koos oksütotsiiniga parandab vaimset seisundit ja und.“ Veterinaararsti ja käitumisspetsialisti Paola Cuevase sõnul tunneb ka lemmik tänu omaniku keha soojusele ja lõhnale ennast turvalisemalt.
Une kvaliteet võib paraneda. Kuigi uurimistulemused on napid, näitavad mõned andmed, et lemmikloomaga koos magamine võib parandada une kvaliteeti. Mayo kliinik analüüsis 40 inimese ja nende koerte une mustreid, kasutades une jälgimise seadmeid. Tulemused näitasid, et koeraga samas ruumis magasid hästi nii inimesed kui ka koerad, une efektiivsus oli inimestel keskmiselt 81% ja koertel 85%.
Hea soe magada. Teaduslikud tõendid on siin napid, kuid paljud lemmikloomaomanikud ütlevad, et koerad soojendavad neid öösel. Šveitsi teadlased leidsid, et soojad käed ja jalad soodustavad magama jäämist, nii et oma lemmiku jalgade juurde asetamine võib aidata kiiremini uinuda.
ja miinused
Uni võib katkeda. Koer võib voodis liigselt laiutada (eriti kui tegemist on suure koeraga), tõmmata teki endale või keset ööd ärgata ja ka sind sellega üles ajada. Mayo kliiniku uuring näitas, et kuigi inimese uni oli koeraga koos magamisel tõhus, langes une efektiivsus, kui koer magas otse voodis, mitte lihtsalt samas ruumis. Kui oled kerge unega, on soovitatav lemmikloom voodist välja jätta.
Lemmikloom on lärmakas. Kui su koer hakkab haukuma iga väiksema heli peale, mis sind muidu üles ei oleks äratanud, võib tema kõrval magamine olla keeruline. Teisest küljest – kui koer hoiatab potentsiaalse sissetungija või ohu eest, võib see olla elupäästev eelis!
Kooselu partneriga kannatab. Kui jagad voodit partneriga, on ruum niigi juba piiratud, ühe elusolendi lisamine teeb olemise voodis veelgi kitsamaks. Lisaks kipub lemmikloom takistama intiimsust, mis võib viia pingeteni partnerite vahel. Sel juhul on targem leida kompromiss – kas koer magab mujal või lepite kokku, millal võib neljajalgne pereliige teiega voodit jagada.
Terviseriskid. Kui koeraga pikemalt koos olemine kutsub sul esile allergilise reaktsiooni, on targem lemmikloom magamistoast üldse välja jätta – pidev aevastamine ja hingamisraskused teevad magamise võimatuks. Peaksid mõtlema ka hügieenile – veterinaar Paola Cuevas hoiatab, et lemmikloomaga koos satub voodisse kindlasti rohkem mikroorganisme. kuna muld, mustus ja lemmikloomakarvad võivad sisaldada baktereid. Kui tegemist on zoonootiliste bakteritega (näiteks Salmonella, Campylobacter või Leptospira), on sul ka suurem oht nakatuda. Samuti võid samas voodis magavalt koeralt saada puugid, lestad või seenhaiguse.
Igale koerale ei pruugi sobida. CNN Health märgib, et probleemkäitumisega koertele ei pruugi peremehega koos magamine sobida. Sageli magavad nad paremini oma puuris, mis on nende jaoks turvaline koht.
Kutsika võiks kohe harjutada öösel oma voodis magama. Kui soovite suuremat lähedust, võib tema magamisase olla teie voodi kõrval. Foto: Scott Schopieray/Flickr
Kuidas kutsika und treenida?
Päevase une osas soovitab Ameerika Kennelklubi (AKC) jätta kutsikad rahule, et nad õpiksid ise uinuma ja ei sõltuks inimesest. Samuti on oluline näidata kutsikale, kus ta magama peaks. „Kui ta tundub unine, suunake ta turvalisse magamiskohta: puuri, koeravoodisse või mõnda rahulikku kohta majas, kus teda ei segata. Lõpuks tunneb ta selle koha ära kui oma magamiskoha,“ märgib AKC.
Ööune jaoks vajab kutsikas – nagu inimlapski – kindlat rutiini. Mängige, hellitage kutsikat, käige jalutamas – ja siis magama, umbes samal ajal iga päev. See rutiin aitab kutsikal mõista, kus on tema koht magamiseks. Pead arvestama, et kutsikas võib vahel öösel haukuda, ulguda või nutta. Tegele nende katkestustega kiiresti ja rahulikult, seejärel juhi ta tagasi oma asemele.
Veterinaararst ja käitumisspetsialist Paola Cuevas juhib tähelepanu sellele, et ajalooliselt on koerte puhul olnud väga oluline koos magamine. „Koos magamine on kogu karja jaoks ellujäämisviis. Nad hoolitsevad üksteise eest ja kaitsevad rühma võimalike ohtude eest.“ Kui teil on mitu lemmiklooma, võite lasta neil seda silmas pidades koos magada – kas eraldi asemetel üksteise lähedal või ühel suurel asemel.