Kadri Audova kasvatatud ja talle kuuluv ameerika akita Stylesign Little Red Corvette, koduselt Rafa on esimene koer, kelle sperma Eestis on külmutatud. Foto: Kadri Audova
Tekst Margit Toovere, Eesti Maaülikool
Eesti Maaülikooli väikeloomakliiniku loomaarstid ja embrüoloogid said esimest korda Eestis edukalt hakkama koera sperma külmutamisega. Teenust plaanitakse peagi kasvatajatele pakkuma hakata, Maaülikooli eesmärk on luua Eestis tõukoerte spermapank.
7-aastaselt ameerika akitalt Rafalt (Stylesign Little Red Corvette) koguti tänavu 1. novembril Eesti Maaülikooli väikeloomakliinikus värske sperma, mis samal päeval maaülikooli embrüolaboris külmutati. Kahest sama päeva kogumisest saadi 3,5 seemendusdoosi külmutatud spermat.
Rafa kasvataja ja omanik Kadri Audova teadis juba varasemast, et Eestis huvitub ja tegeleb koerte reproduktsiooniga Eesti Maaülikooli väikeloomakliiniku koerte reproduktiivmeditsiini spetsialist doktor Jelena Hõim. Varasemalt oli sama ala spetsialist ka Laura Linntamm, kes tänaseks töötab aga juba aastaid Soomes Reprovet kliinikus. „Ka temaga on koostöö jätkuv, sest senini olen kasutanud nende teenuseid,“ ütles Kadri.
Jelenaga sattus ta kokku ühe paaritusprotsessi käigus, mille järgselt võttis omavahel teemaks ka koerte sperma külmutamise Eestis – mis seis sellega hetkel on, hobustega on asjad ju väga positiivses suunas liikunud. „Pakkusin omalt poolt ka võimalust protseduuride tarbeks oma isaste koerte kasutamist. Ja ei läinudki kaua, ilmselt ehk nädal, kui sain Jelenalt kutse pöörduda Maaülikooli sperma kogumiseks ja külmutamiseks. Õhtuks oli juba positiivne tagasiside õnnestunud protseduuri osas. See oli väga ülev hetk mõlemale osapoolele,“ rääkis Kadri.
Jelena Hõimu sõnul on esimene õnnestunud sperma külmutamine suur samm meie koerte aretustöö edendamisel – Eestis on seni koerte spermat kogutud ja seemendamiseks kasutatud ainult värskel kujul, st jahutatuna. „Tänu uutele võimalustele lihtsustub nüüd kindlasti rahvusvaheline aretustöö. Siiani on siinsed koerakasvatajad reisinud sperma külmutamiseks oma tõukoertega Soome, Rootsi ja Leetu, aga nüüd saame pakkuda seda teenust Eestis. Aretust on nüüd lihtsam planeerida, sest spermat saab sulatada täpselt emase koera tsükli järgi. Aretus muutub ka paindlikumaks, sest ühe isase koera spermat saab kasutada mitmel seemendusel,“ selgitas Hõim.
Eesti Maaülikooli embrüoloog ja nooremteadur Elina Tsopp, kes on aastaid tegelenud veiste ja hobuste embrüote tootmisega, näeb koerte sperma külmutamises uut ja põnevat arengusuunda. Ta tõi välja, et sellel saavutusel on oluline mõju geneetilise materjali säilitamisele. „Külmutatud sperma säilib aastakümneid, pakkudes võimalust saada järglasi ka tulevikus. Nii saame kasutada hinnalise tõukoera geneetikat ka pärast koera viljakuse langust või surma,“ selgitas ta.
Üldiselt on koerte sperma hästi külmutatav. Sperma kogumine on koerale ohutu, riske sellega ei kaasne. Ühest ejakulatsioonist saadakse keskmiselt 2–4 seemendusdoosi, kahest järjestikusest ejakulatsioonist kuni 4,7 doosi. Seemendusdoosi suurus oleneb palju sperma kvaliteedist ja spermide kontsentratsioonist, mis omakorda sõltub koera vanusest ja tervisest. Osadelt koertelt saab ühe kogumisega seetõttu mõnevõrra väiksema koguse spermakõrsi.
„Soovituslik on teha sperma kogumised isastel koertel vanusevahes 1–3 eluaastat. Seda enam on märkimisväärne mulle endale, et sain tagasiside, et minu pea 7-aastase ameerika akita Rafa sperma on jätkuvalt väga hea kvalitiivsusega kogumise hetkel ja ka külmutamise järgselt,“ kommenteeris Kadri Audova.
Hetkel ta veel ei tea, kunas ja millise emase peal spermat kasutada plaanib: „Iga asja jaoks elus on oma õige hetk, nii et küll jõuab.“ Täna huvitub ta pigem Eesti Maaülikooli võimalusest koguda ja saata spermat ka Eestist välja teistele kasvatajatele ning usub, et nende võimaluste tekitamistega juba ka tegeletakse. “Meie eesmärk on luua tõukoerte spermapank ja pakkuda Eestis koerakasvatajatele kõiki vajalikke teenuseid,” viitab ka Elina Tsopp Maaülikooli veterinaararstide tulevikuplaanidele selles vallas.
Jelena Hõimu sõnul tahab Eesti Maaülikooli väikeloomakliinik lähiajal teenuse hinnakirja paika panna, siis saab seda juba kõigile soovijaile pakkuma hakata.