Kutsikate kuulutused

Marianna Narusson: Maailmavõitja tiitel on vaid osa eesmärgist

Marianna Narusson: Maailmavõitja tiitel on vaid osa eesmärgist

Tekst: Lemmi Kann
Fotod: erakogu

Kenneli Dreamberry omanik Marianna Narusson on üliõnnelik selle üle, et tema ameerika staffordshire`i terjer Johnny tõi Genfis toimunud näituselt Maailmavõitja tiitli, kuid tema sõnul on võidust veel väärtuslikum Maailmavõitja näitustelt aastatega saadud kontaktid ja kogemused.

Mariannal võtab hetke aega, et meenutada, mitmel Maailmavõitja näitusel ta oma koertega käinud on. Selgub, et kuus korda. Ta pole neil näitustel käinud sugugi ainult seepärast, et tahaks kangesti Maailmavõitja tiitlit saada.
„Muidugi tahaksid ju kõik võita! Aga see on ainult üks osa Maailmavõitja näitusest. See on koht, kus on võimalik näha koeri üle kogu maailma ja kohtuda nende omanikega. Kasvatajate jaoks on väga huvitav ja kasulik näha oma tõu erinevaid liine – kuidas need aastatega arenevad, ja muidugi teiste kasvatajatega suhelda,“ selgitab Marianna.

Eesti ja meie naaberriikide näitustel käivad enamasti ikka enam-vähem samad kasvatajad ja koeraomanikud. Kaugematest riikidest tullakse siia kanti siiski pigem harva ja Marianna sõnul tulebki siis suure pildi saamiseks ise suurtele näitustele kohale minna.

„Maailmavõitjal on alati kohal tippkasvatajad, kellega on väga huvitav rääkida ja kogemusi jagada. See on võimalus õppida oma ala parimatelt.“.
Need kuus korda Maailmavõitjal on näiteks aidanud Mariannal teha otsuseid aretustöös. Ka sel korral vaatas ta ringi just selle pilguga, et leida sobiv isane koer oma tulevase ameerika akita pesakonna jaoks.
„Foto jääb fotoks ja video videoks. Kumbki ei ole minu jaoks piisav, et teha nende alusel nii olulisi otsuseid. Pealegi ei asenda ükski Facebooki vestlus kasvatajaga silmast-silma suhtlemist,“ rõhutab Marianna.

Vastuseks küsimusele, kas Maailmavõitja näitusel osalemine aitas teda selle ühe ja ainsa tulevaste kutsikate ideaalse papa leidmisele lähemale, muheleb Marianna rahulolevalt: „Jaa!“

Nagu juba loo alguses mainitud, tuli Marianna koos oma ameerika staffordshire`i terjeri Johnnyga (Johnny Depp Blu Diamond Rose) Genfist tagasi tiitliga Veteran World Winner. See võit on Marianna sõnul tema jaoks erilise tähendusega.
„Alustuseks – ameerika staffordshire`i terjer on minu esimene tõug, kellega ma olen tegelenud 20 aastat. Teiseks on Johnny praegu super heas vormis! Tema näitusekarjäär algas kohe suure võiduga – ta oli Euroopa Võitjal tõu parim kutsikas tiitliga Future Hope of Europe. Otsustasime koos abikaasaga, et sama uhkelt, nagu Johhny alustas, ta ka oma näitusekarjääri lõpetab – täielikus tipus. Ta võitis kõigil kolmel päeval.“.
Pärast Maailmavõitjal säramist võttis Johnny veel mõned kodumaised võidud ja sai ka International Veteran Beauty Champion tiitli. Nüüd on tal täielikne õigus ja vabadus loorberitel puhata ja elu nautida.

Ameerika akita Dreamberry Up to You ehk koduselt Gosha võistles Maailmavõitja näitusel juunior klassis.
„Kokku käis ringis 16 juuniorkoera ja vaid viis said hindeks „suurepärane“. Gosha oli üks nendest. Ma olen selle tulemuse üle väga õnnelik, seda enam, et Gosha on minu kasvatatud koer. Värske akita kasvatajana on see minu jaoks väga suur tunnustus, eriti sellises konkurentsis,“ tunnistab Marianna.

See on aga alles algus, sest Marianna on juba otsustanud, et läheb Goshaga ka järgmistele Maailmavõitja ja ka Euroopa Võitja näitustele.

Marianna sõnul on mõlemad näitused tema jaoks nagu üks suur pidu suurepärase seltskonnaga, kus on võimalus näidata oma töö vilju ja näha teiste kasvatajate aretuse tulemusi.

„Ma ei tee kunagi ühtegi pesakonda lihtsalt pesakonna pärast, mul on kindel plaan, kuhu ma tahan oma aretusega liikuda. Sobiva isase leidmine oli seekordse Maailmavõitja üks peamisi eesmärke. Kui see pesakond teoks saab, lähen Maailmavõitjale selle tulemusi näitama. Nii see ring käib,“ selgitab Marianna.

Samas rõhutab ta, et Maailmavõitja näitus pole kindlasti reserveeritud vaid kasvatajatele. Vastupidi – Marianna leiab, et palju rohkem lihtsalt hobi korras näitustel käijaid võiks suurtel näitustel osaleda.
„Mina käisin esimest korda Maailmavõitjal täiesti tavalise koeraomanikuna aastal 2010. Ma lihtsalt tahtsin teada saada, mida selline suur näitus endast kujutab. See oli väga väärtuslik kogemus ja juba siis oli see minu jaoks nagu pidu, sest ühes kohas on koos nii palju inimesi üle kogu maailma, kes armastavad koeri!“ räägib Marianna.

Koer, kellega Marianna oma esimesel Maailmavõitjal käis, oli ahvpinšer – esimene Eestis. Sel põhjusel polnud siin ka kedagi, kellel oleks olnud teadmised ja kogemused selle tõu näitusegroomingu kohta. Tol näitusel tutvus Marianna rootslastest ahvpinšeri omanikega, kes näitasid talle, kuidas seda tõugu groomida. Sellest kohtumisest kasvas välja juba pikem suhtlus, mille jooksul on Marianna saanud nii selle tõu kui ka karvahoolduse kohta väga palju väärtuslikke teadmisi. Kasvataja sai Mariannast aga alles hiljem ja ehk andiski selleks tõuke just Maailmavõitja näitusel osalemine.
„Sel hetkel oli mul ju ainult üks koer, isane, ja veel ei mingeid plaane!“ naerab Marianna.

„Kes päriselt armastab koertenäitustel käia, ka hobina, võiks ikkagi vähemalt korra Maailmavõitjal või Euroopa Võitjal ära käia. See avardab silmapiiri ja kes teab, mis edasi tuleb!“

Üks on kindel – sellise tasemega näitusel osalemine annab kindlasti edaspidiseks kuhjaga enesekindlust ja sülega tähelepanekuid sellest, kuidas oma koera paremini esitleda.
„Kui me räägime händlingust, siis siin on kümne aastaga toimunud tohutult suured muutused. Muutunud on ka koerte soengud. Kui käia ainult oma kodunäitustel, läheb see kõik meist mööda. Kõik suured näitused õpetavad midagi uut,“ rõhutab Marianna.

Töötades groomerina ja andes ka näitusetreeninguid pärineb oluline osa tema teadmistest ning oskustest just Maailmavõitjalt ja Euroopa Võitja näitustelt.

Niisiis – nagu Marianna armastab rõhutada – nimest hoolimata ei tasu seada Maailmavõitja näitusel osalemise peamiseks eesmärgiks võitmist, vaid kogemuste saamist ja kohtumisi koerainimestega üle kogu maailma.
„Ja muidugi meie, Eesti koerte näitamist kogu maailmale. Eesti on väike, aga meil on palju suurepäraseid koeri!“.

Maailmavõitja 2023 tiitlivõitjad

 • Beauceron Frosty Charm Flamme Eternelle, omanik Kristi Roosvald – VETERAN WORLD WINNER          
 • Ameerika väike lambakoer Hula Gula Psia Parafia, omanik Kersti Paju – JUNIOR WORLD WINNER
 • Tiibeti mastif Hirwenoye Boo Palai, omanik Erki Korp – VETERAN WORLD WINNER
 • Tiibeti mastif Dra Minjen Debby, omanik Kai Aas – JUNIOR WORLD WINNER   
 • Tiibeti mastif Noranetravati, omanik Erki Korp – VETERAN WORLD WINNER
 • Airdale terjer Saredon Deliverance, omanik Jekaterina Kantijevskaja – VETERAN WORLD WINNER
 • Ameerika staffordshire’i terjer Johnny Depp Blu Diamond Rose, omanik Marianna Narusson – VETERAN WORLD WINNER       
 • Skye terjer Juger Edelweiss Vanilla Ice, omanik Julia Knut ja Mihhail Knut – JUNIOR WORLD WINNER
 • Tai ridgeback Chloja Baltijos Audra, omanik Hannes Kalaus – JUNIOR WORLD WINNER
 • Drenthe´i linnukoer Theo fan’t Suydevelt, omanik Kadi-Liis Säre – WORLD WINNER
 • Inglise pointer Weimpoint Slow Show Shimmer, omanik Merle Virula – WORLD WINNER
 • Shih Tzu Saffron Sherhy Oh La La Coco Puff, omanik Sveta Grün – VETERAN WORLD WINNER