Oled sa oma lemmikule suhu vaadanud?

Toimetanud Margit Toovere, fotod Freepik, Uwe Gille / Wikimedia Commons, wellnessvet.com.hk

Põletikulised ja katkised hambad teevad koerale valu ja võivad põhjustada raskeid tüsistusi ka mujal organismis, näiteks südame-, maksa- ja neeruhaigusi. Seetõttu on oluline oma lemmikule ka suhu vaadata ja lasta hambaid aeg-ajalt loomaarstil kontrollida.

Teeme lühikese ülevaate levinumatest hammastega seotud probleemidest koertel, nende ravivõimalustest ja hammaste kodusest hooldusest.

Hambakivi

Pärast söömist jääb looma hammaste külge katt nagu inimestelgi. Kui seda  toiduosakestest, süljevalkudestbakteritest ja bakterite jääkproduktidest koosnevat kleepuvat massi mehaaniliselt ei eemaldata, kivistub see hamba pinnale ja moodustab hambakivi – kollaka aine, mis võib kinni katta peaaegu kogu hamba nähtava pinna. Rohkem koguneb hambakivi tavaliselt tagumiste hammaste põsepoolsetele külgedele ja kihvadele. Hambakivi teket mõjutavad koera sülje koostis, suu anatoomia ja eluviisid – mõnel tekib see kiirelt, teisel ei teki üldse. Kõige sagedamini esineb hambakivi vanadel, eriti väikest tõugu loomadel

Esimesed märgid hambakivi tekkimisest ja põletikust on halb hingeõhk, ilastamine ning raskused toidu haaramisel ja närimisel. Kui hambakivi on tekkinud, tuleks see lasta eemaldada loomaarstil, kes puhastab nii hambakroonid kui ka igemetaskud ning eemaldab vajadusel kahjustatud hambad.

Igemepõletik ehk gingiviit

Kui koera igemed punetavad, on paistes ja veritsevad ning ta hingeõhk haiseb, on tegemist igemepõletikuga. Põletikku põhjustab eemaldamata jäänud hambakatt. Kui see eemaldatakse, paraneb koer enamasti ka gingiviidist. Ravimata põletik areneb aga tõsisemaks haiguseks parodontiidiks.

Parodontiit

Parodontiit on koertel kõige levinum suuõõnehaigus – seda esineb ligi 80% täiskasvanud koertest. Parodontiidi korral kahjustub hamba juurt ümbritsev kude, mille abil hammas lõualuu külge kinnitub. Igemetaskud muutuvad sügavamaks, igemed taanduvad, luu kaob. Hambad hakkavad liikuma ja langevad lõpuks välja.

Koerad ei näita välja valu, kuigi neil võib olla kaugelearenenud paradontiit. Sel puhul  paneb omanik tavaliselt tähele suust tulevat halba lõhna, igemete veritsust, käpaga suu kratsimist, huulevoltide põletikku, kõvast toidust keeldumist. 

Paradontiiti esineb sagedamini väikest kasvu ja eakamatel koertel, mis on osaliselt seotud nende toidu pehmema konsistentsiga ning väiksema huviga närida närimiskonte.

Põletikulisest suust võivad bakterid pääseda veritsevate igemehaavade kaudu vereringesse ja põhjustada tüsistusi, raskemal juhul näiteks südame sisekesta põletikku endokardiiti. Parodontiidi tõsisemad paiksed tüsistused on osteomüeliit ehk luupõletik, samuti lõualuu murrud.

hambakivi
Hambakivi võib lõpuks katta kogu hamba. Tihti selgub selle eemaldamisel, et igemetaskud on juba muutunud väga sügavaks ja hammas loksub ning tuleb välja tõmmata.
Kui hammas on murdunud hambasäsini, tuleks kas ruttu alustada juureraviga või hammas eemaldada. Kui murdunud on koera jaoks oluline hammas, nt kihv, on mõistlik teha juureravi.

Hammaste murdumine

Hamba murdumist ei pruugi koera käitumise põhjal kohe märgata – murdunud hammas on koerale küll valulik, aga tavaliselt ei näita nad valu välja ja võivad ka süüa normaalselt. Ravimata jäetud murdunud hammas võib aga mädaseks muutudes tekitada probleeme ka muudes elundites, seetõttu tuleks seda ruttu ravida.

Kui murd on pindmine ja hambasäsi ei ole paljastunud, täidetakse veterinaari poolt hamba pind, et bakterid ei pääseks hambasäsini. Kui aga röntgen näitab, et hammas on juba põletikuline, tuleb teha juureravi või hammas eemaldada.

Kui hammas on murdunud hambasäsini, tuleks kas ruttu alustada juureraviga või hammas eemaldada. Kui murdunud hambast on suurem osa alles ja see on koera üks olulisematest hammastest, nt purihammas või kihv (silmahammas), on mõistlik teha juureravi. 

Eriti kiire on noore koera hambamurrugu – kui alla 18-kuuse koera hammas on murdunud kuni hambasäsini ja hammast soovitakse säilitada, tuleb seda ravida 48 tunni jooksul. Noore koera hambajuure ots võib olla avatud ja seepärast pole juureravi alati võimalik. Parim ravivõimalus on hambasäsi amputeerimine, selle õnnestumise võimalus aja jooksul aga väheneb.

Puuduvad hambad ja hammaste arenguhäired

Koertel on kokku 42 hammast – 20 ülemises ja 22 alumises lõualuus. Levinud probleem on aga ühe või mitme hamba sünnipärane puudumine. Kui kutsikal selgub hammaste kontrollimisel, et mõni hammas puudub, tuleb röntgenpildiga kindlaks teha, kas hammast lõualuus üldse ei ole või on see lõikumata. Lõikumata hammas tuleks eemaldada, et sinna piirkonda ei tekiks tsüsti, mis hävitab lõualuud ja külgnevate hammaste juuri.

Koeral võib olla ka üleliigseid hambaid. Need pole probleemeiks, kui ruumi on piisavalt. Kui ruumi napib, võivad need aga põhjustada hammaste ahenemist ja parodontiiti.

Esineda võib ka hambaemaili arenguhäire – hambaemail on tekkinud vaid mõnedel hammastel või on kõigil hammastel puudulikult arenenud. Hammastele spetsialiseerunud loomaarst otsustab sel juhul, kas puuduliku emailiga hambaid on vaja ravida.

Hambumusviga – kihvad suruvad suulaele

Kui alumised silmahambad suruvad suulaele või igemetele, on põhjus on tavaliselt kitsas ja lühike alalõug või alumiste silmahammaste liiga püstine asend (linguoversio). Tagajärjeks on suulae või ülemiste igemete pehme koe vigastus, mis tekitab koerale valu ja võib halvimal juhul põhjustada fistuli ehk uurise tekke kuni ninaõõneni.

Ravi on alati individuaalne ja selle prognoos seda parem, mida varem raviga alustada. Raskete juhtumite korral on võimalikud ravivariandid alumiste silmahammaste lühendamine ja hambasäsi amputeerimine või juureravi, hammaste korrigeerimine või alumiste silmahammaste eemaldamine.

Kaaries ehk hambaaugud

Umbes viiel protsendil koertest tekivad elu jooksul hambaaugud. Ravivariandid on hamba täitmine, juureravi või ka hamba väljatõmbamine.

Hammaste kodune hooldus

Mehaaniline puhastamine. Katu mehhaaniliseks eemaldamiseks pakutakse palju närimismaterjali, alustades kõikvõimalike närimiskontidega kuni hammaste puhastamiseks mõeldud mänguasjadeni.
Head on naturaalsed krõmpskondid. Tõestatud efekti omavad ka veisenahast valmistatud närimiskondid, baktereid hävitava toimega ensüüme sisaldavad närimiskondid, regulaarselt tarvitatavad spetsiaalsed kattu eemaldavad toidud ning joogivee lisandid.

Hammaste harjamine. Kõige tõhusam viis katu eemaldamiseks. Harjamisega tasub algust teha juba kutsikaeas, täiskasvanud koera õpetamine on alati raskem. Kasutada tuleb spetsiaalset loomadele mõeldud hambapastat, mis siasaldab ka katu moodustamist kontrollivaid ensüüme – inimestele mõeldud hambapastad  sisaldavad loomadele toksilisi aineid!

Piisab, kui saad pesta ainult hammaste välimisi külgi. Pasta pane harjale, nii et see oleks harjaste vahel, mitte harja peal, niimoodi ei saa loom pastat kohe ära lakkuda. Harjutamiseks võid algul kasutada ka sõrmeotsa keeratud marlitükki või pehmet silikoonist sõrmeharja.Alusta esmalt esihammaste väliskülgedelt. Puhasta hambaid 45-kraadise nurga all ringjate liigutustega. Pärast hammaste pesemist ära premeeri koera toiduga, vaid mingi huvitava tegevusega! 

Hambakatus sisalduvad bakterid põhjustavad igemepõletikku juba kahe päevaga, seega hammaste  pesemisest vaid kord nädalas ei ole kasu. Tekita hammaste pesemisest rutiin.