Pole halba ilma, vaid vale riietus

Tekst Viktoria Korpan
Fotod Kristiina Allik

Mida peab silmas pidama, kui valite koerale õueriideid? Oma teadmisi ja kogemusi jagab Põltsamaa lemmikloomakaupluse „Minu Koer“ töötaja ja kahe prantsuse buldogi omanik Kristiina Allik.

Millised Eestis levinud tõud vajaksid talveriideid kohe kindlasti? Kas on tõuge, kellel riieteta õueminek on lausa ebatervislik? Millised on tervisele ohtlikud välitemperatuurid?

Talveriideid vajavad õhukese karvastikuga aluskarvata koerad, nt prantsuse buldog, yorkshire’i terjer, chihuahua, ungari vizsla, staffordshire’i bullterjer. Koeratõust sõltumata tuleb õue minnes hinnata ka seda, kui kaua ja mis eesmärgil väljas ollakse ning milline on välitemperatuur.

Oma koerte puhul lähtun põhimõttest, et plusskraadide juures riideid ei kasuta. Kui on tugev vihmasadu, kasutan vihmajopet. Miinuskraadide puhul tõmban koertele selga talvejope. Tervisele võib ohtlik olla juba 20-kraadine külm. Koer hakkab oma käppasid üleval hoidma ning ta ei soovi väga liikuda. Selleks, et mõnus jalutuskäik ära ei jääks, on abiks lisaks jopele ka koerte jalanõud. Samuti on väga külmakartlikud koera kõrvad, mida on võimalik katta jope või mütsiga. Eestis pole koerte mütsi kandmine väga levinud, kuid on näha, et antud trend võtab järjest enam hoogu.

Millest peab lähtuma, kui ostame koerariideid e-poe kaudu?

Kindlasti tuleb enne ostu sooritamist ära mõõta koera seljapikkus ja kaela ümbermõõt. Koerte kaela laiused on tõuti väga erinevad. Kellele üks jope sobib, see ei pruugi teisele üldse istuda. Kõige kindlam on muidugi koer kaasa võtta ja meie juurest läbi astuda, et saaksime proovida erinevate firmade jopesid ja mudeleid. Kui ostu sooritada läbi e-poe ja tekib kahtlusi, siis tasub alati ka enne e-poe tellimuse kinnitamist meile helistada, et kahtlused läbi arutada. Ja loomulikult saab alati e-poe kaupa tagastada ja vahetada, kui selleks peaks vajadus olema.

Kui valite jopet kevad- ja sügishooajaks, siis ei tasu liiga paksu jopet valida. Sellega hakkab koeral lihtsalt palav. Kevadel ja sügisel kanda pigem vihmajopet või softshell materjalist riietust. Tugeva soojustusega (300g) joped jätame ainult talveks.

Kas võib tekkida ka ülesoojenemine?

Ülesoojenemine on võimalik, kui omanik eirab fakti, et tema koer juba on väga sooja kasukaga, näiteks, siberi husky, pürenee mäestikukoer, newfoundlandi koer. Terve ja korraliku loomupärase aluskarvaga karvastikuga koer tavaliselt jopet ei vaja. Nende koerte puhul tasub meeles pidada, et kui omanikul on külm, siis see ei tähenda, et koeral on külm. Kui aga soov koera millegi ilusaga kaunistada on suur, siis mõistlikum on soetada näiteks mõni ilus kaelarätt.

Internetis on saadaval ka palju kahtlase päritoluga kaupa, tihti ka kristallide ja muude kaunistusega. Mis toodetest ja elementidest tuleb kindlasti loobuda, et koera heaolu kannatada ei saaks?

Ütleme ikka, et jope värvi valik käib omaniku maitse järgi, sest koeral ei ole üldse vahet, kas ta kannab roosat, sinist või mustrilist jopet. Kui omanikule on olulised pisidetailid, näiteks, kristallid ja pitsid, tuleb arvestada, et need on õrnad ja peale õues müramist võivad mõned kaunistused kadunud olla. Kui kaunistused on rippuvad või kehvasti kinnitatud, võivad need olla ohtlikud ja koera poolt kergesti alla neelatavad. Viletsamast materjalist jope ei ole vastupidav ja heal juhul tuleb koer tagasi lihtsalt katkise jopega, halvemal juhul on koer kuhugi kinni jäänud.

Kuidas harjutada koera riideid ja jalatseid kandma? Mis vanuses tuleb alustada?

Kui omate tõugu, kes vajab riideid, siis harjutamise algus sõltub sellest, millal koer on sündinud. Kui koer on sündinud sügisel ja esimesed õues käimised jäävad talve, tulebki alustada juba kutsikana. Üldiselt võtavad koerad jope kiiresti omaks. Muidugi võib jopet tutvustada ka toas, aga siis ei tohi seda jätta selga pikaks ajaks. Pane jope selga, jaluta paar tiiru ja võta jope seljast. Mõne aja pärast korda uuesti.

Jalanõudega on natukene lõbusam. Koerad ei oska nendega esialgu kõndida. Mõni keeldub liikumast. Ja kui liigub, siis väga „huvitava“ stiiliga. Siinkohal aitab lihtsalt regulaarne treening, kindlasti premeerige maiusega ning küll te näete, et koer harjub kiiresti. Kindlasti veenduge, et ostetud jalanõud oleksid koerale parajad – ei tohi olla liiga suured ega väikesed.

Jalanõud on väga kasulikud koertele, kes käivad palju matkamas. Need kaitsevad käppa mehaaniliste vigatuste – haavade ja torgete – eest. Samuti on jalanõud heaks kaitseks talvel, kui tänavatel on palju soola, mis ei ole koera käppadele tervislik.

Mis elementidest võiks koosneda talvehooaja ideaalne komplekt ja mis on sinu koerte lemmikud?

Minu koerad kannavad talvel Hurtta Expedition parkat ja üks koer kannab ka Ruffwear Grip Trex jalanõusid. Expedition parka on mõnusalt kõrge kaela osaga, saan vajadusel kõrvad ka sinna alla peitu panna. Saapad on just Ruffwear, kuna need püsivad kindlalt jalas. Tõde selgus küll mitmete jalanõude proovimisega! Saapaid kannab ainult üks koer, kuna tema eelistab kõndimiseks pigem tänavat, teine koer hüppab ja jookseb pigem mööda lumehangesid.

Talvehooaja juurde kuuluvad kindlasti ka korralik käpavaha ja salv. Vaha kantakse peale enne õue minemist, et kaitsta käppasid külma ja kemikaalide eest. Salvi tuleb kasutada pärast tuppa tulekut, kui käpad on korralikult eelnevalt tänavasoolast puhtaks pestud.

Ja kõige kohustuslikum element, ilma milleta ei tohi õue minna, on vilkuv kaelarihm või tuluke, et koer oleks nähtav ka pimedas!

Kaunid modellid on oma soojust ja kaitset pakkuvate rõivastega hästi ära harjunud.