Kutsikate kuulutused

Rallikuulekuse uus eeskiri hakkab kehtima 01.03.2024

Rallikuulekuse uus eeskiri hakkab kehtima 01.03.2024

 

EKLi rallikuulekuse eeskiri muutub 01.03.2024. FCI RK katsekohtunik Karin Lassmann selgitas, miks eeskirja muudeti ja millega peab uue eeskirja juures arvestama.

FCI reeglite saabumine oli teada juba mõne aasta eest. Kohe oli selge, et rahvusvaheliste eeskirjade kehtestamisel tuleb meil kohandada oma reegleid vastavalt. Uued FCI sildid avalikustati eelmise aasta alguses, võimaldades inimestel nendega tutvuda ning mõned alustasid ka kohe nende järgi treenimist. Samuti oli teada, et sügisel avaldatakse FCI üldised reeglid ning meie rallikuulekuse huvilised soovisid, et meie kohalikud reeglid kohanduksid kiiresti vastavalt FCI reeglitele.

Sügisel avalikustas FCI reeglid ning asusime kohe nende tõlkimisega tegelema. Eesti RK kohtunikud, koolitajad ja võistlusi/eksameid korraldavad klubid said anda tagasisidet madalamate klasside reeglite osas. Sellel aasta alguseks koostati lõplikud reeglid, mis läbisid mitmeid koosolekuid.

Varasemalt olid igal riigil omad rallikuulekuse reeglid, naaberriikidel oli sarnaseid jooni, kuid üldiselt need siiski erinesid suuresti. Paljudes Euroopa riikides  polnud üldse mingeid ametlike reegleid. Hetkel on FCI reeglid ainult ühe klassi reeglid ehk siis enamus riike võtab neid reegleid kasutusele, muutes need oma kõrgeima klassi standardiks. Alumised klassid jäävad rahvuslikeks ehk kohalikeks, samas kui kõrgeim tase järgib FCI standardeid. Rahvusvahelised võistlused, sealhulgas maailmameistrivõistlused, korraldatakse vastavalt FCI reeglitele.

Uue Eesti rallikuulekuse eeskirjaga toimub üldine muudatus kõikides klassides. Meie kolme madalamat klassi – RK1, RK2 ja RK3 – on samuti kohandatud, et üleminek FCI klassi (mis vastab meie RK4 klassile) oleks loogiline ja sujuv.

Kuna FCI reeglid on paljuski mõjutatud Põhjamaade reeglitest, siis Eesti jaoks fundamentaalselt suuri muutusi ei ole. Rallikuulekuse sildid on nüüd uut värvi, mis võib alguses olla harjumatu. Uued reeglid on täpsemad ning selgemad, mistõttu võib jääda mulje nagu need oleks ka raskemad ning karmimad.  Tegelikult on nii siltides kui ka hindamises kohti, mis lähevad hoopis lihtsamaks. Kõrgemates klassides tuleb juurde uusi ning huvitavamaid harjutusi.

Ümberõppimine võtab kindlasti aega, eriti inimestel, kes peavad uute siltidega harjuma. Koerte jaoks on üleminek kergem. Uued reeglid hakkavad kehtima 1. märtsil 2024 ning esimene ametlik võistlus uute reeglite järgi on  17. märtsil 2024.

Uue eeskirjaga saab tutvuda siin.