19 riigi sõnakuulelikkuse kohtunikud hindasid eri tõugudest ja erineval tasemel koerte sooritusi.
Tekst Karin Lassmann
Fotod Karin Lassmann, Anne Tammiksalu
Üle mitme aasta korraldas FCI taas sõnakuulelikkuse (SK) kohtunike koolituse, seekord Itaalias, Napolis.
Koosolekust võtsid osa FCI komisjoni delegaadid ning kohtunikud 19 riigist: Austriast, Belgiast, Tšehhist, Taanist, Soomest, Saksamaalt, Kreekast, Ukrainast, Ungarist, Itaaliast, Norrast, Poolast, Portugalist, Slovakkiast, Sloveeniast, Hispaaniast, Rootsist, Šveitsist ja Eestist. Koosolekust sai osa võtta delegaat ja kuni kolm kohtunikku. Eestist osales lisaks minule ka Anne Tammiksalu.
Napolisse sõitsimine juba reedel, kui toimus Itaaliale iseloomulik hiline õhtusöök ja teiste osalejatega tutvumine.
Laupäeva hommik algas varakult sõiduga eraldi treeningpaika. Esialgu toimus kiire ülevaade reeglite muudatustest, mis hakkavad kehtima 2025. aasta 1. jaanuarist. Suuri muudatusi reeglites seekord ei ole, kuid väiksemaid muutusi või täpsustusi siiski on.
Olulisemad muutused SK eeskirjas alates 2025. aastast
- Kõik tõkked on ainult lahtised.
- Täpsustatud on, millised hantlid on lubatud.
- Koerajuht võib jätta harjutusi tegemata, kuid SK3 klassis kaheosalistes harjutustes (3.1 ja 3.2 (rühmas istumine 2 minutit, koerajuhid on väljaspool koera vaatevälja + lamamine 1 minut ja juurdekutsumine) ning 3.3 ja 3.4 (kõrvalkõnd + asendid liikumise pealt ja juurdekutsumine) tuleb siis mõlemad harjutused tegemata jätta.
- Tõke on umbes turjakõrgune ehk ümardatakse üles- või allapoole.
- Täpsustatud on kõrvalkõnni hindamist.
- Koer, kes püsivõttes tõuseb püsti ning liigub teise koera juurde, diskvalifitseeritakse.
- Ruudu puhul on koera liikuma suunates (koer ei ole koerajuhi kõrval) lubatud kasutada ühte kätt, peatumiste ja asendite andmiseks on lubatud kasutada kahte kätt.
- 9 harjutuses (ümber koonuste grupi või tünni saatmine, seisma jäämine ja hüpe üle tõkke) muutus distants tõkete ja koonuste vahel, nüüd on see 15 meetrit nagu SK3 klassis.
- Parandatud on koera liikumise joonist harjutustes 2.9 ja 3.8 (ümber koonuste/tünni saatmine, peatumine, eseme toomine ja hüpe).
- Eseme äratundmisel on lubatud koeral kergelt pulgale vastu minna, hinnet selle eest ei alandata.
Peale arutelu jagati kõik osalejad 5-6 kaupa gruppidesse ning algas praktiline osa. Meil oli võimalus hinnata kolme koera kõikides klassides. Koerad olid erinevatest tõugudest ning nende tase oli väga erinev. Peale iga koera sooritust toimus arutelu oma grupis. Arvestades, et platsil oli umbes 40 inimest, siis koerad ja koerajuhid said oma sooritustega väga hästi hakkama. Äärmiselt kasulik oli näha väga häid sooritusi ning samas ka ootamatuid ebaõnnestumisi ning piiripealseid olukordi.
Päeva lõpus tegid kõik grupid ülevaate oma hindamisest ning tähelepanekutest.
Õhtul toimus väljasõit San Gennaro katakombidesse, mis oli väga huvitav ning meeldejääv kogemus.
Pühapäev oli pühendatud teoreetilisele osale. Alguses jätkus arutelu eelmisel päeval toimunud praktilisest osast. Enamus päevast arutasime siiski küsimusi, mis komisjonile on tulnud seoses erinevate olukordade hindamisega – päris kõike eeskirja kirja ei saa panna, seepärast on vajalik, et üldistes küsimustes oleks kohtunikud enam-vähem sama meelt.
Oli kasulik ning meeleolukas nädalavahetus. Kohtunike koosolekud on väga vajalikud, sest aitavad hoida ühtlast hindamistaset nii eri riikides kui ka rahvusvahelistel võistlustel. Loodetavasti hakkavad sarnased koolitused toimuma regulaarselt, sest keerulisi kohti ning erinevaid arusaamu, mida koos lahata, on veel küllaga.
Kogutud teadmistest korraldame ka Eestis SK hindamiskoolituse.