Sügisene nuhtlus – kennelköha

Kennelköha üks sümptomeid lisaks köhale võib olla ka nõrevool ninast. Foto: Adobe Stock

Praeguste niiskete sügisilmadega kimbutab ka koeri ülemiste hingamisteede infektsioon. Veterinaar Tiina Toomet annab nõu, kuidas köhiva koera olemist paremaks teha ja pere teisi koeri kaitsta ning millal tuleks köhaga veterinaari poole pöörduda.

Kas olete oma kliiniku töös juba täheldanud kennelköha suuremat levikut?

Hetkel esineb kennelköha vaid üksikjuhtumitena. Ulatuslikumad puhangud tulevad tavaliselt peale suuri sisenäitusi – elu on näidanud, et sageli peale detsembrikuiseid suuri näitusi Soome Messukeskuses ja Kutsikate ja Veteranide Jõulushowd Tallinnas.

Kennelköha tekitajatele meeldib sügis-talvine period, eriti kui ilm on suhteliselt soe ja sombune. Külma ilmaga haiguse levik pidurdub. Koerte kogunemised meeldivad neile ka. Haigus ongi oma nime saanud selle järgi, et hakkas levima koerakasvandustest ehk kennelitest, kus lühikese aja jooksul haigestus enamik loomi. Haigus on levinud kõikjal maailmas ja koerad võivad nakatuda tõust ja vanusest hoolimata.

Oska kennelköha ära tunda!

Kuula köhiva koera häält

Allikas: Tom Clancy/Flickr

Mis on parimad viisid haigestumise ennetamiseks?

Vaktsineerimine on parim meede, aga alati see ei aita, sest kennelköhal on palju tekitajaid ja kõigi vastu vaktsiini ei ole. Mitu koerte kompleksvaktsiini kaitsevad peale katku-, parvo- ja hepatiidiviiruse ka kennelköha põhjustavate paragripiviiruse ja adenoviiruse eest, kuid ei kaitse meil sageli liikvel oleva bakteri Bordetella bronchiseptica eest. Ninakaudne elusvaktsiin pakub kaitset nii selle bakteri kui ka paragripiviiruse põhjustatud hingamisteede haiguste vastu, aga seegi ei ole 100%-line ja ikkagi jääb võimalus saada mükoplasmade või mõne teise/kolmanda viiruse poolt põhjustatud nakkus.

Kahjuks ei ole enamik koeri, kellel on suurem risk kennelköhasse haigestuda, vajalikul määral vaktsineeritud. Osalt seetõttu, et omanikud ei ole teadlikud, et kennelköha ei põhjusta ainult viirused, samuti põhjusel, et eri haigustesse haigestumise riski ei ole loomaarstiga põhjalikult arutatud. Samas ei ole vaja kõiku koeri rutiinselt kennelköha vastu vaktsineerida. Kodukoer, kes jalutab põhiliselt oma aias ja teiste koertega kokku ei puutu, ei pruugi vaktsineerimist vajada. Küll aga peaks vaktsineerima näituse- ja võistluskoeri enne sügishooaja algust. Immuunsus kestab ühe aasta.

Haiguse läbipõdemisel tekib umbes kolmeks–neljaks kuuks lühiajaline immuunsus, seepärast tuleks igal aastal vaktsineerida ka haigusest tervenenud koeri.

Kuidas peaks käituma, kui omanik kahtlustab oma koeral kennelköha? Kuidas kaitsta pere teisi koeri (eriti kutsikaid), kui üks koertest on haigestunud? Miks on kennelköha just kutsikate puhul ohtlik?

Tüsistusteta kennelköha on nagu mõni tavaline inimeste ülemiste hingamisteede viirushaigus. Möödub enamasti iseenesest ja ravi vajamata. Muidugi peab vaatama, et koer sööks ja jooks korralikult. Väljas tuleks liikuda minimaalselt, seda nii koera enda pärast – et ta ei külmetaks ega väsitaks end – kui ka teiste koerte ohutuse tõttu, sest kennelköha on ülinakkav. Seega, koduhoovist välja ei maksa minna ja koeraparki ammugi mitte!

Sõltuvalt haigustekitajast võib viirus olenevalt niiskusest ja temperatuurist püsida keskkonnas isegi mitu kuud. Kui peres on haigestunud loom, tuleb sageli tube tuulutada ja pindasid desovahenditega puhastada, aga seegi ei pruugi aidata, kui samas majapidamises viibib vaktsineerimata kutsikas.  Kutsika puhul peab lihtsalt kahekordselt tähelepanelik olema, et märgata üldseisundi muutust ja õigel ajal arsti juurde minna. Kui täiskasvanud koer vajab kennelköha puhul arstiabi haruharva (vahel on köha liiga intensiivne ja koerale piinav), siis täielikult välja kujunemata immuunmehhanismiga kutsikad võivad kergemini saada kopsupõletiku ja see on tõepoolest eluohtlik olukord.

Kiire õueskäik ja kohe tuppa tagasi. Vältige teisi koeri ja eelistage kaelarihmale trakse. Foto: Pexels

Milliste koduste vahenditega saaks köha leevendada ja millal tuleks kindlasti kliiniku poole pöörduda?

Kennelköha peamine sümptom on kuiv, krooksuv köha, nagu oleks koeral midagi kurgus. Tavaliselt on köha kerge, kuid võib kesta mitu nädalat. Köha kutsub esile füüsiline pingutus, õhuvahetus, rihmast tõmbamine, kurgu katsumine jne. Seega tasub kõiki neid olukordi võimalusel vältida.

Köha on organismi normaalne kaitsefunktsioon ja seepärast ei tohi kasutada köha tõkestavaid ravimeid, sest loom peab hingamisteedesse tekkinud lima välja köhima. Lima veeldamiseks kasutatakse vajaduspõhiselt ja arsti korraldusel röga lahtistavaid vahendeid. Ägeda köhahoo ajal toob loomale kergendust see, kui minna vannituppa, keerata kuum vesi jooksma ja lasta koeral tekkinud auru 10–15 minutit sisse hingata. Kui kodus juhtub olema inhalatsiooniaparaat, siis saab sedagi koera köha ja nohu puhul suurepäraselt kasutada. Aga ettevaatust, koer peab olema rahulik ja kuulekas, et talle saaks auru teha, ja ta ei tohi sellest viga saada.

Kui köha püsib üle kahe nädala, on kindlasti põhjust arsti poole pöörduda.

Raskematel juhtudel võib veel tekkida nõrevool silmadest ja ninast, turtsumine, raske hingamine, isupuudus, loidus ja palavik. Selliste sümptomite ilmnemisel tuleb kindlasti pöörduda arsti poole.

Pane tähele!

  • Kui   loom on rõõmus ja vaid köhatab aeg-ajalt, siis jälgi teda kodus, olukorra halvenedes pöördu arsti poole. Viirushaigustele spetsiifiline ravi puudub, antibiootikumid ei ole haiguse selles faasis näidustatud.
  • Enamasti terveneb koer kenneköhast ühe-kahe nädalaga ega vaja ravi, kuid paljud, eelkõige noored, vanad ja puuduliku immuunsusega koerad võivad põdeda raskemini.
  • Kui koera kehatemperatuur on tõusnud ja ta on loid ega taha süüa või kui ta silmadest ja ninast tuleb nõret, kui köha ei möödu, vaid tugevneb nädalatega, siis tuleks kindlasti pöörduda loomaarsti poole.
  • Kindlasti väldi kokkupuudet teiste koertega. Köhiv koer on haige koer ja tema koht on toas, seega – kuni köha kadumiseni kiire väljaskäik ja tuppa tagasi!
  • Lisaks kompleksvaktsiinile kaalu koera vaktsineerimist ninakaudse lisavaktsiiniga, kui kavatsed sügis/talvisel perioodil temaga mitmetel siseüritustel käia või läheb koer hoidu (hotelli).