Veebruari algul Riias kogunenud FCI kohtunike ja näituste komisjonide delegaadid.
Veebruari algul kogunes Riias iga-aastane FCI kohtunike komisjon, kohal oli 28 delegaati. Anti ülevaade 2024. aastal toimunud tegevuse kohta ja eelmisel koosolekul tehtud otsuste kinnitamistest FCI juhatuses, samuti tehti muudatusi kohtunike statuuti. Riias arutatut tutvustab lähemalt EKL-i esindajana FCI kohtunike komisjoni kuuluv Kalvo Kriisk.
Tänavu aprillist hakkas kehtima uus FCI kohtunike statuut. Mõned suuremad muudatused selles:
- minimaalseim aeg FCI kõikide tõugude kohtunikuks saamiseks on 12 aastat;
- FCI V rühm lisati kohtunikele põhirühmaks, siiani olid põhirühmad I, II, III ja IX;
- statuudis on nüüd välja toodud, et kohtunik peab füüsiliselt olema võimeline hindama koeri traditsioonilistel meetoditel, st et koeri, keda peab näitama maas, ei tohi paluda hindamiseks rambile või lauale tõsta.
Tehti ka ettepanek lisada statuuti muudatus, et rahvusliku taseme kohtunik võib omal maal hinnata ka rahvusvahelistel näitustel ja jagada CACIB-e oma rahvuslikult kinnitatud pädevuste piires. Et näitusekorraldajatel oleks kohtunikega tasudega seoses kõik selge ja arusaadav, tehti ka ettepanek kirjutada statuuti, et kõik kulud tasutakse kohtunikele netosummadena ning kõik maksud jms peab jääma näituse korraldaja tasuda.
FCI kohtunike andmebaasist leiab sellest aastast ainult rahvusvahelised kohtunikud, varasemalt leidis sealt osaliselt ka rahvusliku kategooria kohtunikke. Lisaks ei kajastata andmebaasides enam FCI poolt tunnustamata tõugude hindamisõigusi.
Kasvatajatele oma klass?
Samas toimus ka FCI kohtunike ja näituste komisjonide ühendkoosolek. Kohal oli kokku 56 delegaati, Eestit esindasid kohtunike komisjonist Kalvo Kriisk ja näituste komisjoni kuuluv Helen Tonkson. Kõige rohkem arutelu ja poleemikat tekitas ühisel koosolekul ettepanek lisada rahvusvahelistele koertenäitustele uus kohustuslik klass – „Bred by exhibitor“ – koertele alates 15 elukuust. Ehk siis klass, kus koera esitaja on ka esitatava koera kasvataja. “Mina isiklikult ei näe vajadust sellise klassi järele, sest kohtunikuna hindan ma koera, mitte seda, kes koera esitleb,” kommenteeris Kriisk.
Vaatamata sellele, et paljud delegaadid uue klassi ideed ei toetanud, sai see enamuse toetuse. Nii et kui FCI juhatus ettepaneku kinnitab, on ca aasta pärast FCI rahvusvahelistel näitustel uus klass, kus kasvatajatel oma koeri esitleda.